עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

עינב כהן:הגיע הזמן להשקעה במדד המעוף

לאחר אחד עשר חודשים, מנכ"ל "ישראל בורסה" ,עינב כהן, משנה את דעתו לגבי כיוון מדד ת"א 25, ואומר בנחרצות- "זה הזמן הבורסה, ובעיקר למדד ת"א 25". כל הסיבות- בכתבה שלפניכם. (28-5-2016)
עינב כהן:הגיע הזמן להשקעה במדד המעוף

עינב כהן

במשך 11 החודשים האחרונים הייתי נגד השקעה במדד המעו"ף וכתבתי על כך בכל הזדמנות.

בחלק מהזמן הכיוון מבחינתי היה שורט,ובחלק הייתי במזומן ובהשקעה על הנפט בלבד (חצי מהאחזקה בתעודה הממונפת שהחזקנו על הנפט, מכרנו בסוף השבוע, ברווח גדול מאד).

מבחינתי, בשבוע האחרון דברים השתנו, דברים שלדעתי, ישנו את המומנטום ויחזירו את מדד המעו"ף לשיא כל הזמנים ובהמשך גם לפריצתו.

נכון לכרגע, מדד המעו"ף נמצא במרחק של 20% משיא כל הזמנים.

לירידות היו סיבות רבות ומגוונות- האטה בכלכלה הסינית, חולשת הבנקים באירופה, חולשת הדולר, חולשת המשק הישראלי, סאגת הנפט שלא נגמרה, ירידה במחירי הסחורות, תחרות עזה בחברות הפארמה, פיגועי דעאש ברחבי העולם ועוד...

גם כיום, חלק מהדברים עדיין שריר וקיים,ומי שרוצה למצוא סיבות לשורט- בוודאי ימצא, כי תמיד אפשר למצוא סיבות לירידות אם מחפשים טוב. אבל דעתי כאן היא נחרצת- אנו הולכים למגמת עליות והתאוששות הבורסה.

אני יודע שיהיה מי שיחלוק עליי. וזה בסדר. אבל כמו תמיד, את דעתי שומעים ללא גמגומים. את הדברים אפשר לבדוק כמה חודשים אחר כך...

ואלה הסיבות שלהערכתי יביאו למהלך עליות במדד המעו"ף:

1.עליית מחירי הנפט- זה נראה רק לפני חצי שנה רע מאד.חברות אנרגיה רבות פשטו את הרגל, כאשר מחיר חבית נפט ירד לשפל של 26 דולר. היו אנליסטים שאמרו דאז שנראה רמות נמוכות בהרבה של 10-20 דולר והתמוטטות חברות אנרגיה רבות ובעקבותן פגיעה אנושה בחברות הפיננסים שהלוו להם כסף, אך הסכנה חלפה. מחירי חבית נפט האמירו שחקים ובתוך חודשים בודדים מחירה של חבית נפט הגיע ל50 דולר.

חברות האנרגיה האמריקאיות, שמהוות חלק מהותי מהכלכלה האמריקאית- נושמות לרווחה, וכך גם המשקיעים.

הדבר נותן הרבה "אוויר" לכלכלה האמריקאית, ומרגיע את המשקיעים.

2. נתוני מאקרו- נתוני המאקרו האחרונים מפתיעים לטובה. בארה"ב יצאו רצף נתונים טובים בעיקר בתחום הנדל"ן, ותוכן הפרוטוקולים הקפיצו את הסבירות להעלאת ריבית השנה וחיזקו את הדולר שעוזר בעיקר לעליות בשווקים המפותחים.

כן, יש עדיין חולשה בכלכלה העולמית, אבל נתוני המאקרו האחרונים הראו שהמצב פחות גרוע ממה שציפו.

לפעמים נתנונים כלכליים רעים, אם הם פחות רעים ממה שציפו- יגרמו לאופטימיות בשווקים הפיננסיים.

3. סקטור הפארמה מתאושש- חברות הפארמה והביוטק בארה"ב, שהיו בלחץ כבד בחודשים האחרונים, בשל תחרות גוברת ובשל לחץ להורדת מחירי התרופות, מתאוששים לאחרונה בארה"ב. למה? כי המכפילים פשוט הפכו לזולים ומניות טובות נמצאות בהזדמנות קנייה עם מזומן רב בקופה. להערכתי, נראה בקרוב מאד מיזוגים ורכישות משמעותיות שישפיעו לטובה על השוק האמריקאי ובעקבותיו על שוק ההון הישראלי.

מניות טבע,מיילן, פריגו אופקו, שחטפו חזק מאד לאחרונה, מתחילות להרים ראש וההשפעה שלהן על מדד המעו"ף-מהותית.

4. הרחבת הקואליציה- כינון ממשלה רחבה טובה לבורסה נקודה.יש מי שלא מוצא חן בעיניו "הדיירים החדשים" , אבל עדיין, צירופה של מפלגת "ישראל ביתנו" לממשלה, מיטיבה עם חברות הגז, תעביר תקציב מהר יותר, ותאריך את חיי הממשלה.

יציבות שלטונית זה דבר חשוב לבורסה ונראה את השפעתה בהמשך.

5. סיום סאגת מתווה הגז-סוף סוף זה קרה. לאחר המתנה ארוכה, מתווה הגז החדש עבר בממשלה עם סעיף יציבות מרוכך, ולא נראה שאפשר לעצור את שותפויות הגז מהנקודה הזו שכן, עד עתה, בג"צים לא הוגשו וכנראה לא יוגשו.

עפ"י כל הסימנים בשטח, חוזי ייצוא הולכים להיחתם בירדן וטורקיה.

מניות הגז עפות לשמים אחרי תקופת ארוכה של ירידות, ונראה, כי המוסדיים מעוניינים מאד לחזור לסקטור הרותח הזה אחרי המתנה ארוכה בחוץ. יש עוד הרבה "בשר" וההשפעה על מדד המעו"ף-ברורה.

6.סקטור הדשנים- אני רואים התפתחויות  גם בסקטור הדשנים, הנמצא די בתחתית, לאור מיזוגים ורכישות שעשויות להחיות מחדש את הסקטור.

נכון, המצב בתחום קשה, אבל מניית כיל לדוגמא, ירדה כבר השנה 40%, ועשויה להיות יעד להשתלטות ע"י אחת הגדולות במחיר גבוה משמעותית מנקודה זו.

הדבר ישפיע גם על מניית חברה לישראל,המחזיקה במניות כיל, כאשר עלייה חזקה של שתי החבוטות ישפיע מהותית על מדד המעו"ף כולו.

7. סקטור התקשורת – אנו מבחינים בעליות חדות של מניות התקשורת שמושפעות לחיוב כתוצאה מגסיסת החברות הקטנות.

לכולם ברור ,שבמוקדם או במאוחר, החברות הקטנות לא יהיו פה והחברות הגדולות יחזרו לנשום אוויר.

מניית "בזק",שדווקא נמצאת במומנטום שלילי, בניגוד למניות סלקום ופרטנר,הושפעה מדו"ח חלש ,כאשר הנפילה ברווח בעיקרה נובעת מהפחתות חד פעמיות. המשקיעים הזרים, שאוהבים את מניית "בזק" בשל הדיבידנד הגבוה, צפויים לחזור אליה לדעתי בעקבות ירידה של 18% מהשיא.

8. סקטור הנדל"ן- מרבית חברות הנדל"ן,הגישו דוחות יוצאים מהכלל.אנשים ממשיכים לרכוש דירות ,בשל הריבית הנמוכה, והחלק הארי של חברות הנדל"ן מציגות צמיחה עקבית ודו ספרתית ברווחיהן.

הריבית כנראה לא בדרך לעלות כרגע בישראל, לחברות המובילות יש צבר הזדמנות חזק גם לשנה-שנתיים הקרובות.

9. סקטור הטכנולוגיה- לפני שבועיים נודע כי המשקיעים האגדיים וורן באפט, וג`ורג` סורוס רכשו לתיקי חברות ההשקעות שלהם את מניית אפל,שהיתה במגמת נפילה חופשית.

מאז הכל השתנה. המשקיעים חזרו להסתכל על המכפילים הסבירים במניות הטכנולוגיה והשבבים ולהשקיע בהן.

מניית הטכנולוגיה "נייס", שנסחרת במדד המעו"ף, נכנסה אף היא למומנטום חזק לאחרונה עם מחזורי מסחר עולים ומשפיעה על מדד המעו"ף ועשויה להמשיך להשפיע.

10. סקטור הפיננסים- דוחות הבנקים לא היו טובים, אך אין חולק, כי מניות הבנקים לא נסחרות ביוקר. כולן נסחרות מהותית נמוך מהונם העצמי,וחלק מהנפילה בדוחות האחרונים היה בשל אירועים חד פעמיים.

לפי המסחר בימים האחרונים, ניכר כי דוחות הבנקים כבר מגולמות במחירי המניות,והן חזרו לעלות בקורלציה עם מניות הפיננסים בארה"ב.

11. הריבית- בוא נשים את הדברים על השולחן. בסביבת ריבית כזו- אין יותר מידי מה לעשות עם הכסף מלבד שוק המניות.

הריבית הישראל כנראה כבר לא תעלה בשת 2016, בארה"ב היא תעלה במשורה, וברגע שהבורסה תתחיל לתפוס תאוצה- יכולה להיות התנפלות רבתי.

12. תמיכה טכנית מהותית בשער 1400- פה אנו נוגעים בגרף המדד, ורואים כי למדד יש תמיכה מהותית בשערים 1394-1400, ששם באים קונים גדולים.

מתנדי הMCD וה-RSI מראים כניסה של קונים למדד לאחרונה.

בנוסף,המדד נתמך על קו מגמה עולה ארוך טווח כפי שאפשר לראות בגרף-

 

כלומר- יחס סיכון סיכוי נמצא לטובת המשקיע, כאשר המנתחים הטכניים יכולים לשים את הסטופ לוס שלהם בשבירת שער 1390.

לסיכום, החיים בבורסה לא "תותים", אבל להערכתי, הסנטימנט יגיע בקרוב למדד ת"א 25 שעפ"י הניתוחים שלי, יהיה הדומיננטי בבורסה הישראלית.

רוצים ללמוד עם עינב כהן איך מנתחים את הבורסה ופוגעים בול בהשקעות?

בואו ללמוד איתו בסדרת שיעורים מיוחדת של אחד על אחד:

עינב כהן לימודים פרטיים בבורסה

מעוניינים להצטרף לשירות האיתותים והמגזין הדיגיטלי של "ישראל בורסה"? לקבלת פרטים נוספים לחצו כאן:

עיתון כלכלי ושירות איתותים

 

המאמרים והמידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשרות לגולשי הפורטל ככתבות עיתונאיות בלבד ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה. ואין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הגולש או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. לכותב המאמר עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. צוות "ישראל בורסה" לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
הודעות בורסה - הודעות אחרונות
 
פורום בורסהישראל בורסהפוינטר-
 
 
פורום בורסהישראל בורסהוואן טכנולוגיות-
 
 
פורום בורסהישראל בורסהאקלסלנס על בזן-
 
 
פרסומת
תגיות
סקירת חברות   עיתון כלכלי   לימודי שוק ההון  

פרסומת
פרסומת