עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

מי אנחנו

ראיון עם מנכל הפורטל:

פורטל "ישראל בורסה" מקבוצת ע.נ.כ יעוץ בע"מ, הנו פורטל, המספק מידע איכותי, הכתוב בצורה פשוטה וברורה, גם למשקיע המתחיל, בנושאי שוק ההון וכלכלה בארץ ובעולם.

מלבד התכנים החינמיים, צוות הפורטל מספק לקוראיו, מגזין אינטרנטי מקוון, הנשלח למייל המנויים מידי לילה, המספק תכנים איכותיים ומשמעותיים שלא נגישים תמיד לכלל הציבור.

מנכ"ל הפורטל הנו,עינב כהן,עיתונאי כלכלה, מחבר הספר "סודות הבורסה" ויועץ משכנתאות מוסמך.

ראיון שנערך עם מנכ"ל הפורטל עינב כהן:

שלומית הברון

"יש נטייה לאנשים לעשות משהו שוב ושוב, להיכשל בו , ולהמשיך לעשות אותו שוב, בתקווה שיום יבוא והמזל יבוא מהשמים והכל ישתנה.

בשוק ההון זה בא לידי ביטוי באופן החזק ביותר.משקיעים מפסידים לא רוצים לשנות את השיטה. הם ממשיכים להפסיד ,אבל מקווים שיום יבוא והם יביאו את הבוננזה. אז יש לי הודעה בשבילם-זה לא ייקרה, עד שהם ישנו את שיטת העבודה.

לא עוד קונים מניות לפי כותרות עיתונים והמלצות מחברים! עושים מנוי למגזין "ישראל בורסה" ומקבלים חומרים איכותיים שעושים מכם חכמים יותר ולא רובוטים".

כך פותח את דבריו, עינב כהן, מנכ"ל פורטל "ישראל בורסה", עיתונאי כלכלי משנת 2002, מחבר הספר "סודות הבורסה" ויועץ וחשב משכנתאות מוסמך.

עינב, מה מייחד את מגזין "ישראל בורסה", ממגזינים אחרים של שוק ההון?

"אותנו לא מעניין לדבר על מה שקרה אתמול. ההוא סגר עסקה כזו וההוא סגר עסקה אחרת...כולנו יודעים שזה לא אומר כלום לגבי שוק ההון, יש דברים שכבר מגולמים ויש עסקאות בעייתיות ובכלל,לשוק ההון יש את הקצב שלו שמורכב מהרבה גורמים.
כלומר-אותנו מעניין לדבר על הדברים החשובים באמת או הדברים שעשויים להיות חשובים.

למשל,אם חברה סגרה עסקה של עשרה מיליון ש"ח- זה מהותי או לא?

אם החברה שווה בבורסה מיליארד ש"ח- העסקה לא חשובה בכלל למחיר המנייה.
אבל אם החברה שווה מיליון שח? אז זה מהותי מאד.

אז מלבד העובדה ,שאנו מביאים סיפור של עסקאות מסוימות, אנו גם יודעים לעשות הקבלה לעובדות אחרות שמתקשרות לאותה עסקה ומהותיות-וזה הדבר החשוב.

שאתה קורא מגזין של "ישראל בורסה",כל לילה אצלך במייל, אתה מדבר איתי בשפה עתידית ולא מה שהשוק כבר עבר.וזה הדבר הכי חשוב למי שמשקיע".

מעניין. איך היית מציע למשקיע המתחיל לפעול?

"למשקיעים מתחילים יש נטייה לקפוץ למים העמוקים לפני שהתנסו ובדקו את עצמם. בעיניי זו טעות ולא משנה כמה למדת לפני. יש משמעות ללהרגיש את השטח. הענין של הניסיון זה מעבר להבנת השוק, זה גם עניין של שליטה ברגשות. לכן אני ממליץ למשקיע מתחיל -תפעל באופן וירטואלי, תכתוב מה היו הטעויות שלך,תתקן אותן, אח"כ צא להשקיע בדברים סולידיים ולאט לאט תתקדם".

כאחד, שמלמד השקעות באופן פרטי,איזו המלצה ,במשפט אחד, תוכל לתת למשקיעים בשוק ההון?

"משקיע טוב הוא כמו צייד מיומן. צייד פורש רשת וממתין בשקט להזדמנות טובה. הוא לא יבזבז את הירייה שלו על שטות. כך גם משקיע,

צריך להמתין בשקט להזדמנות אמיתית ולא לחפש כל רגע איפה לשים את הכסף ולאן להעביר את הכסף-זו בעיניי חוסר מקצועיות ויותר משחק מאשר השקעה".

אתה חסיד של אגרות חוב.

"כן. זה מכשיר שאני מאמין בו הרבה יותר משוק המניות. בעל שליטה ידאג לבעלי החוב שלו הרבה יותר מאשר בעלי המניות,כי אם לא-הוא נזרק החוצה מהחברה.
יש לנו שיטה מאד מעניינת לזיהוי אגחים. מי שמנוי למגזין ולאיתותים-יודע על מה אני מדבר".

מה דעתך על מכונות המסחר?

"יש לי הרבה חברים שעוסקים בזה. הרוב הגדול מפסיד.אני אומר שאין תחליף לדינמיות של שוק ההון ולא כדאי להחליף את המגע האנושי. יחד עם זאת, אני לא מתעלם משתי חברות ישראליות של אלגו שיודעות לעשות כסף, אבל לצערנו-הן סגורות להשקעה לקהל הרחב וברור כשמש מדוע...".

אתה משתמש בשיטת הניתוח הטכני. זו השיטה המועדפת עליך?

"ממש לא. שיטת הניתוח הטכני פשטה את הרגל כשיטה מובילה ברגע שנפתחו כל המכללות האלה שמלמדות אותה. סוד שכולם יודעים אותו-כבר לא שווה כלום.
יחד עם זאת, אני נעזר בשיטה הזו ככלי תומך השקעה.האומנות שלנו זה שילוב בין כמה גורמים.גם תקשורתית".

יש כישלונות?

"ברור שיש גם כישלונות. היתה לנו אמונה בסקטור מסוים ב2013, והלכנו על הנייר הכי לא נכון בסקטור, למרות שכל שאר המניות עפו לשמיים...זה קורה, ואם וורן באפט מפסיד- גם לנו מותר.זה חלק מהמשחק, אבל אנו עושים הכל כדי שזה ייקרה מעט מאד וזה אכן נדיר אצלנו".

אתה מלמד שיעורים פרטיים בשוק ההון, למה לא בקורס?

"בעבר לימדתי בקורסים. הקורס האחרון שהעברתי היה בעוטף עזה. קבוצה של תלמידים אחד בן תשע עשרה ואחד בן שישים, אחד עם אלף ש"ח בעו"ש ואחד עם עשרה מיליון. אחד עם ידע אפס, ואחד מומחה לא פחות ממני. איך אפשר ללמד ככה? תחשבי שאת מגיעה ללמוד מוזיקה עם שלומי שבן באותה כיתה? זו הרי בדיחה. כולם מבינים את זה ולא אומרים מילה, כי יש צחוקים, כיבוד טוב וכבר שמנו את הכסף אז איך נצא פראיירים עכשיו?
הרווחתי שם המון כסף,אבל הרגשתי שאני משקר לעצמי.
הפסקתי את זה ועברתי ללמד בשיעורים פרטיים.
אני אמנם מרוויח הרבה פחות, אבל מרגיש טוב עם עצמי, היחס אישי גורם לי גם להנות הרבה יותר ולהכיר חברים חדשים, והתלמידים מרוצים, מביאים חברים ללמוד גם,והכל גם במחיר של 60% מינימום פחות מהמתחרים, קרוב לבית ,בשעות הנוחות לתלמיד.אז בעצם למה לא?"

יש לך חוק,שאתה לא מפסיק ללמד את התלמיד עד שהוא מרגיש שהוא שוחה בחומר.זה נכון?

"חיובי. אמרתי לך-אני חייב להרגיש טוב עם עצמי".

זה לא פוגע בך עסקית?

"הכסף לא מוביל אותי בסיפור הזה. באמת שלא. מוביל אותי הרצון ללמד,תשוקה שנולדתי איתה".

אגב ללמד,אתה גם מאמן כדורסל. זה עוזר לך בהשקעות?

"כן. באימון יש הרבה צורך בשליטה ברגשות ובראיית תמונה רחבה. זה תחום שאני חזק בו ולכן עוסק בתחומים האלה".

בטח רבים שואלים אותך-אם אתה יודע לעשות כסף בהשקעות-מדוע לך ללמד ולנהל את מגזין "ישראל בורסה" ואת הפורטל?

"באמת שאלה מצויינת,ששואלים אותי כמעט מידי יום. היו תקופות בחיי ,שבאמת זה מה שהייתי עושה. יושב מול המחשב ומביא כמה

אלפים ביום. האמת? סבלתי ייסורים נפשיים,בדידות, הייתי זומבי במרבית היום ושפטתי את העולם דרך החור שבגרוש. זו טעות פטאלית לדעתי להשקיע את כל יומך במסחר בבורסה. אני רוצה לפגוש אנשים, לחלק את ידיעותיי לעולם,לראות נופים חדשים...גם את התלמידים שלי אני מלמד שזו טעות לנהוג כך".

כתבת את הספר "סודות הבורסה", למי הוא מתאים?

"לכולם. מתחילים ומתקדמים, יש שם כללים ותובנות שיעזרו גם למי שחושב שהוא יודע הכל".

אפשר עם הספר הה להתחיל לסחור חופשי?

"לא הייתי ממליץ להתחיל לסחור עפ"י ספר, כמו שלא הייתי ממליץ להתחיל לנגן עפ"י ספר. מי שרוצה להיות מקצוען שיבוא אליי ללמוד ואני מבטיח לגלות לו עולם חדש וגם להכיר לו כמה מהדברים החמים שאני עוקב..."

נשמע מרתק.איך אפשר להשיג אותך?

אפשר פשוט להתקשר לא?אני אוהב את הדרך הפשוטה של פעם:

050-7560-642.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת