עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

ראש בראש-עליבאבא מול אמזון

חברות אמזון ועליבאבא הנן המובילות בעולם בקמעונאות המקוונת. עינב כהן, מעלה את סיפורה של עליבאבא ומפרט את ההבדלים הפונדמנטליים בין השתיים. (23-10-2018)
ראש בראש-עליבאבא מול אמזון

עינב כהן

מניית עליבאבא נפלה מהשיא ב30% והמשקיעים פשוט לא יודעים איך"לאכול" את זה. האם ללכת על עליבאבא הסינית שמצויה במלחמת סחר, או על אמזון האמריקאית הגדולה עם היומרות הגדולות?

אז אולי כדאי להכיר קצת יותר את עליבאבא לפני שמגיעים למסקנות.

כפי שאמרתי,המנייה נפגעה קשה בשל מלחמת הסחר, כמה בפועל היא נפגעת מזה?לא ברור עד כמה אבל סביר שיהיו השלכות. עליבאבא עשויה להיות מושפעת מהתגברות מתיחות הסחר, היות שעסקיה הסיטונאים מאפשרים לסוחרים מארה"ב לבצע מיקור חוץ של ייצור מוצרים בסין.

בגדול,מדובר בחברה סינית המתמחה במסחר אלקטרוני ושווי השוק שלה עומד על 370 מיליארד דולר.כאשר בעצם מדובר בחברה הקמעונאית הגדולה בעולם כיום.

החברה מאגדת תחת הפלטפורמה שלה אלפי בתי עסק בסין דבר שמאפשר לה להגיע לאינספור בתי עסק ולקוחות פרטיים מחוץ לסין. כתוצאה מהתפתחות מואצת של המסחר המקוון בעולם יש לחברה אופק צמיחה ניכר. מעבר לכך עליבאבא רחוקה ממיצוי מכירות בסין עצמה בה קיימת שכבת אוכלוסייה משמעותית שיכולה לסחור באמצעותה וכיום כל הח`ברה האלה הולכים לכיוון של מסחר מקוון לאט לאט במיוחד הצעירים.

בשנת 2018 הפיסקאלית רשמה החברה הכנסות של 39.8 מיליארד דולר, זינוק של 58% לעומת 2017, רווח נקי של 5.24 דולר למניה, עלייה של 40%

אבל יש טעות נפוצה, שבה רואים את עליבאבא כחברה שנתמכת רק על המסחר האלקטרוני וזו טעות חמורה.

עליבאבא משקיעה הרבה מאד כסף בתחום הבינה מלאכותית ורוכשת חברות בתחום,היא רכשה 10% בחברת השילוח הענקית zto שגם נסחרת בנסדק,ובעצם ע"י רכישת המניות ,הן חיזקו את שיתוף הפעולה ביניהן.

בנוסף בשליטת החברה חברות של תשלום אלקטרוני, הלוואות, ופיתוח רכבים אוטונומיים.

ויש גם קשר ישראלי, בחודש פברואר,חברת בסיסי הנתונים הישראלית SQream הודיעה על חתימת הסכם שיתוף פעולה משמעותי עם עליבאבא קלאוד, זרוע מחשוב הענן שלהם. בנוסף להסכם, השקיעה עליבאבא בחברה הישראלית סכום שמוערך ב-15 עד 20 מיליון דולר. 

מייסד עליבאבא פורש

בחודש שעבר, הודיע המייסד, ג`ק מא, שהוא פורש מהחברה בעוד שנה.

יורשו כיו"ר יהיה דניאל זהאנג (46) שצפוי להרחיב את תחום עיסוקה של עליבאבא גם לחנויות פיזיות.

זהאנג החל את דרכו בחברה ב-2007, אז שימש כסמנכ"ל הכספים של פלטפורמת המסחר Taobao. הוא הצליח לשכנע מותגים מוכרים למכור באתר וסייע להפוך את סינגלס דיי ליום קניות עצום ממדים.

האם המשקיעים צריכים "להיבהל" מזה?כלל לא בטוח. עליבאבא היא מפלצת גדולת מימדים שלוחת זרועות שגדולה על כל גאון כזה או אחר. העסק פשוט רץ מעצמו, עם מיתוג וכסף גדול.

ההבדל בין אמזון לעליבאבא

אחת ההשוואות המוכרות הן בין שתי הענקיות האלה.

אולי אתם תופתעו, אבל במבט "ממעוף הציפור" כמו שאומרים-מצבה של עליבאבא עדיף.לפחות מבחינת מספרים נקיים.

שולי הרווח של אמזון עומדים היום על 3%, לעומת שולי רווח של 20.6% של עליבאבא.

בנוסף, אם ניקח את הרווח גולמי, גם פה ההבדל גדול. בעליבאבא עומד על 53% לעומת אמזון שעומד על 39%.

איך זה יכול להיות? השליטה של עליבאבא בסין מאד חזקה. משם מגיעים רוב העסקים שלה-כ69% מכלל המכירות.

עכשיו העניין הוא, שלעליבאבא יש את יכולת הצמיחה לכל העולם המערבי.ולעומתה,האם אמזון יכולה להיכנס לסין ולנגוס בנתח השוק שלה? בחלומות הלילה בצאת הכוכבים.

הממשל הסיני לא ייתן לחברה אחרת להתחרות בחברה הסינית, שעושה להם הרבה כבו,ד אם מבחינת מס ואם מבחינת יוקרה.ניסו הרבה לפניה ולא יצליחו.

נכון, אמזון מוכרת יותר. הרבה יותר. הם עושים מכירות של 208 מיליארד דולר בשנה מול 40 מיליארד דולר של עליבאבא.

אבל גם המכפילים בהתאם וגם השוויים בהתאם. אמזון נסחרת לפי שווי של 858 מיליארד דולר, מול שווי של 370 לעליבאבא.

נכון לכיום, עליבאבא נסחרת במכפיל עתידי של 20 לאור מלחמת הסחר מול מכפיל עתידי של 72 לאמזון. ויש לכך הצדקה- אמזון שורפת הרבה יותר כסף לפיתוחים עתידיים מאשר עליבאבא, כאשר מכפיל המכירות של אמזון עומד על 4 בלבד מול מכפיל מכירות של 9 לעליבאבא.כלומר- הכל שאלה על מה מסתכלים אבל לא בטוח שנכון לכרגע ההבדל ביניהם מבחינת מספרים כזה גדול. השאלה היא 5 שנים קדימה...

השאלה מי תצמח יותר בעתיד, מי תשכיל להשתלט על התחומים החמים הבאים. אני חושב שאין וויכוח שהשתיים ממוצבות הכי חזק שיש.

לסיכום, מדובר בשתי חברות מפלצות, שמניותהן נמצאות במומנטום גרוע. הלנצח תאכל חרב?כנראה שלא.העתיד לא מחכה, הוא כבר נמצא עמוק במפעלים של שתי החברות האלה ככה שקשה מאד לראות במבט קדימה יתרון מובהק לאחת החברות.

אבל זה עוד לא הכל...מעוניין ללמוד איך מזהים מנייה יקרה או זולה?להבין דוחות כספיים? לדעת לנתח גרפים ולמצוא את המניות החמות ביותר בכל זמן נתון?

בוא ללמוד איתי אישית. באחד על אחד. ותצטרף למאות תלמידים ששינו את חייהם.

לפרטים לחץ כאן: לימודי שוק ההון

מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת