עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

פרוטליקס- האם לפני שינוי כיוון מהותי?

לא רבים ממשקיעי שוק ההון,שמו לב לדו"ח האחרון של פרוטליקס, שהציג שיפור בכל הפרמטרים. איך זה קרה? והאם המנייה בדרך לתחיית המתים? (10-9-2017)
פרוטליקס- האם לפני שינוי כיוון מהותי?

עינב כהן

לא רבים ממשקיעי שוק ההון,שמו לב לדו"ח האחרון של חברת פרוטליקס, שהציגה שיפור בכל הפרמטרים.

חברת פרוטליקס, שפספסה עד עתה הזדמנות אמיתית להיות המלכה של שוק הביוטק הישראלי,בשל שורת טעויות בלתי נתפסת, מקימה את עצמה מחדש, בשקט ובזהירות.

מה קורה בחברת פרוטליקס?והאם היא בדרך לתחיית המתים?

החלום ושברו

זה התחיל מקול תרועה רמה מאד. פרוטליקס היתה מחביבות שוק ההון מאז ומעולם.

פרוטליקס (שווי שוק 255 מיילון ש"ח,נסחרת בישראל ובנסדק PLX) עושה דבר מדהים- היא מפתחת תרופות המבוססות על חלבונים שהופקו מתאי גזר והונדסו גנטית.

טכנולוגיה זו מוזילה משמעותית את ייצור התרופה לעומת תרופות המופקות מתאים חיים, ומאפשרת לפרוטליקס להציע את התרופה במחיר נמוך מהתרופות המתחרות תוך שבעצם לא יכולים לבוא אליה בטענות שהיא הפרה פטנט.

מקסים ופוטנציאל בשמיים.

הטעויות בדרך

החברה התחילה עם שוק קטן- תרופה למחלת הגושה. והיום בו היא קיבלה אישור סופי על הניסוי בהצלחה מרובה היה יום גדול. האירוע תפס את כל מהדורות החדשות.

אבל פרוטליקס עשתה בדרך טעויות פטאליות וגם המזל לא שיחק לה.

א.היא חתמה על הסכם מסחור בתנאים נוראיים עם פייזר.

ב. המוצר הראשון שהגיע לשלב המכירות הוא של חברת ביוסימילאר בגרסה גנרית לתרופה ביולוגית, שלה יש יותר כוח ועוצמה מול פרוטליקס בשיווק והיא גם גנרית כך שקשה להתחרות במחיר ובעוצמה השיווקית.

התוצאה- הפסדים על גבי הפסדים לפרוטליקס וכל המאמץ הולך לפח-מניית פרוטליקס נשחטת לסנטים בודדים. מנכ"ל פרוטליקס דוד אליעזר, מתפטר בשנת 2014,אחרי 12 שנה בתפקיד ובמקומו נכנס לתפקיד משה מנור.

האור בקצה המנהרה- ברזיל

ביוני 2013 חתמה פרוטליקס על הסכם לשיווק התרופה לגושה למשרד הבריאות בברזיל. ההסכם היה צפוי להבטיח לפרוטליקס הכנסות של 280 מיליון דולר בתוך 7 שנים מכניסתו לתוקף.

ההזמנות עד עתה לא זרמו כמצופה והיו איטיות, אבל שם  התחיל "חבל ההצלה" של פרוטליקס שבשנת 2017 יקרום עור וגידים וייתן את התקווה קדימה לחברה לאחר שהיתה כבר על הקרשים.

תרופות מרכזיות בקנה

נכון לכרגע,החברה לא עוצרת בתרופה אחת ומפתחת את ה-PRX-102 לטיפול במחלה הגנטית הנדירה פאברי.

החברה מתמודדת על שוק חולי הפברי מול פברזיים של ג`נזיים מקבוצת סנופי, שמכירותיה הסתכמו ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2017 ב-756 מיליון דולר, ומול רפלגל של שייר, שמכירותיה הסתכמו ב-12 החודשים האחרונים ב-459 מיליון דולר.

מחלת פאברי היא מחלת אגירה גנטית, שנובעת ממחסור באנזים אלפא-גאלאקטוסידאס שאחראי לפירוק חומר שומני-סוכרי.

חיסרון האנזים גורם להצטברות החומר השומני-סוכרי בחלל הפנימי של כלי הדם, בתאי מערכת ההולכה של הלב, בתאי העצב ובכליות. המחלה גורמת בתחילה לתסמינים כמו כאבים עזים בקצות הגפיים ולירידה ביכולת לשאת חום וקור, ובהמשך מידרדרת לפגיעה בכליות, ולעלייה בסיכון למחלת לב ושבץ מוחי בגילים 50-30.

כ-5,000 איש חולים מטופלים במחלה באמצעות שתי תרופות: פברזיים ורפלגל  שנמכרו במצטבר ב-1.1 מיליארד דולר ב-2016.

ב18 לאפריל,החברה הודיעה על הצלחה בניסוי בעכברי מעבדה.

בהמשך, ניתן לה אישור מה-FDA, להתחיל בניסוי קליני במוצר PRX 102 לטיפול במחלת פברי - בעירוי אחת לחודש במקום אחת לשבועיים.

החברה תבצע ניתוח ביניים של תוצאות הניסוי ברבעון הראשון של 2018 ואם תעמוד ביעד העיקרי, היא עשויה לבקש אישור לשיווק התרופה בארה"ב.

בגדול,המטרה של החברה כרגע הוא, להפוך לחברת "פלטפורמה" לחברות גדולות שירצו לשווק תרופות מול הצומח ובזול,והיא זאת שתפתח להם את החלבון מהצומח לתרופה ולשם הם שואפים.

לפני חצי שנה, החברה פרסמה תוצאות פאזה 2 בתרופה שהיא מפתחת לסיסטיק פיברוזיס,התוצאות היו חצי כוח,אך למרות זאת, פרוטליקס הודיעו כי התוצאות מספיקות להמשך, מכיוון שהמתחרה שמוכרת בשוק הציגה תוצאות דומות ולא יותר מכך.

הסדר החוב

החברה החלה להסתבך עם הפסדים ללא יכולת להתקדם ויצאה לפעולה אגרסיבית-

היא חתמה על הסדר חוב בתחילת דצמבר 2016. כאשר ההסדר פרס חוב של 54 מיליון דולר והאריך את מועד פרעונו מספטמבר 2018 ל-2021, באמצעות הנפקת אגרות חוב להמרה נושאות ריבית של 7.5% לשנה וניתנות להמרה במחיר של 85 סנט.

ההסדר, נתן לחברה אוויר להתקדם בניסויים (למרות הדילול הקשה שעברו דאז בעלי המניות),כאשר 80% מהחוב היום נדחה לשנת 2021 כאשר היום, כמעט דה פאקטו, אין חוב שמעיק על התקדמות החברה.

התקווה הגדולה של פרוטליקס ל- 2017

בשנת 2017, קרו מספר דברים שמפיחים הרבה תקווה להמשך:

א.החברת קנדית Knight Therapeutics  רכשה מיליון מניות פרוטליקס בסכום של 3.5 מיליון דולר, המהוות 5% מהחברה במחיר של 57 סנט למניה (כעת השער 0.57). החברה הקנדית, שפנתה קודם לכן לפרוטליקס ויידעה אותה בדבר כוונתה לרכוש את המניות, מעוניינת לחתום על עסקה לרכישת זכויות המסחור של המוצר למחלת הפאברי בישראל ובקנדה.

נייט ת`רפויטיקס משתפת פעולה בישראל עם חברת מדיסון, שמייצגת בישראל מספר רב של חברות שמפתחות תרופות מקוריות, כולל ביוג`ן איידק, אמג`ן ושייר.

לפני זה, קרן הגידור High Bridge Capital Management הודיעה בסוף דצמבר 2016 כי הפכה לבעלת עניין בפרוטליקס.

קרן הגידור, שנמצאת בבעלות של ג`יי.פי מורגן,מחזיקה ב–5.3% ממניותיה של פרוטליקס.

ב. נחתם הסכם מחודש בין פרוטליקס לשעבר מנהל חטיבת המוצרים המיוחדים של לבין משרד הבריאות של ברזיל. על פי ההסכם, תרכוש ברזיל החל במחצית 2017 את תרופת הדגל של פרוטליקס Elelyso למחלת הגושה בהיקף של 24 מיליון דולר לשנה.

משרד הבריאות הברזילי הזמין מפרוטליקס שלושה משלוחים של התרופה לטיפול בגושה, כשהמשלוח האחרון שיסופק ברבעון הרביעי של 2017 משקף קצב הזמנות שנתי של 42 מיליון דולר.

למה דווקא ברזיל ? בטיפשותה, פרוטליקס נפרדה מהזכויות לשיווק את התרופה בכל המדינות, למעט ברזיל, בעת שמכרה אותן לחברת פייזר.

ג. החברה מפתחת נכון להיום התוויה,שהיא בעל סיכון גבוה שנועד להעביר חלבון בצורה אוראלית ובסוף השנה הזאת התוצאות יפורסמו.

במידה וזה יצליח מדובר בשוק עצום שחברות רבות נכשלו בו.

האנליסטים מאמינים

מעניין לראות מה אמר פיטר ווטפורד, אנליסט בג`פריז,על העסקה עם ברזיל:

לדבריו,ההסכם שנחתם עם ממשלת ברזיל הגדיל את הביטחון של השוק בערכה של Elelyso (התרופה שפיתחה פרוטליקס לטפל במחלת הגושה).

על פי ההסכם בין פרוטליקס לממשלת ברזיל, כאשר ההכנסות המצטברות  משיווק התרופה לברזיל יגיעו ל-280 מיליון דולר, תעביר פרוטליקס את הטכנולוגיה לייצור התרופה לממשלת ברזיל לייצור בברזיל בלבד כאשר ההכנסות האלה עשויים לגלם שיעורי רווחיות גבוהים לפרוטליקס ויאפשרו לה להגיע לאיזון ברבעון הרביעי של 2017. להערכת ג`פריז, הערך הנוכחי הנקי של התרופה Elelyso שווה ל-75 סנט למניית פרוטליקס (מרחק 30% מהשער הנוכחי).

לסיכום, המבחן הגדול של פרוטליקס יהיה בשנת 2018, בו היא תבחן האם ביכולתה לחזור לרווחיות מתמשכת.כפי שזה נראה בשטח,החברה עושה הכל כדי להרים את עצמה לאחר תקופה קשה מאד.

 
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת