עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

Beyond Meat-עולם תחליפי הבשר בבורסה

אף אחד בשוק ההון לא יכל היה להתעלם מהעלייה המסחררת במניית הבשר הטבעוני-BYND. בתוך חודשיים בלבד מהנפקתה, המנייה גמעה עלייה של 200% לשווי שוק של 9 מיליארד דולר. אז איפה עומד הסיפור של תחליפי הבשר בבורסה? (7-7-2019)
Beyond Meat-עולם תחליפי הבשר בבורסה

טדי לנץ

אף אחד בשוק ההון לא יכל היה להתעלם מהעלייה המסחררת במניית הבשר הטבעוני-BYND.

בתוך חודשיים בלבד מהנפקתה, המנייה גמעה עלייה של 200% לשווי שוק של 9 מיליארד דולר.

אשאיר את ענייני המוסר והאוכל בצד (כי זה נושא קשה וחשוב בפני עצמו), ובואו נתמקד רגע בפן הכלכלי של העניין.

הנה כמה נתונים שימחישו את גודל השוק וחשיבותו ההולכת וגדלה:
* חברת עיבוד הבשר הגדולה בארה"ב, Tyson Food ששווה 30 מיליארד דולר, השקיעה בחברה שכולם מדברים עליה- ביונד מיט BYND. ולא רק הם, חברת הגלידות בן אנגד ג`ריז, מקדונלד`ס, חברות חלב ועוד חברות ברחבי העולם מציעות מוצרים וארוחות טבעוניות.


* נכון ל 2016, שווי שוק המוצרים הטבעוניים בעולם היה 51 מיליארד דולר.


* אחת מחברות הסופר מרקט וחנויות כל בו הוותיקות באנגליה, Sainsbury, עקפה את התחזיות של עצמה ב 300% במכירת גבינה טבעונית. שוק הגבינה הטבעונית לבדו, צפוי להגיע לשווי של 4 מיליארד דולר בשנת 2024.


* שוק תחליפי הבשר באירופה זינק ב 450% בארבע השנים האחרונות (נכון לפברואר 2018), כאשר שוק הבשר הטבעוני הגיע לשווי של 19.5 מיליארד דולר בשנה הנוכחית. והספירה ממשיכה...


* הטבעונות לא קיימת רק באוכל, אלא גם במוצרי טיפוח וקוסמטיקה שלא נעשה שימוש וניסוי בבעלי חיים. כך עולה ממחקר, כי 19% מהאנשים בודקים אם המוצרים שהם רוכשים נוסו על בעלי חיים. קיימת עלייה של 175% בהחדרת מוצרים קוסמטיים טבעוניים לשוק בין השנים 2013- 2018.


* קיימות גם השלכות משניות. כלומר לא רק השפעה ישירה של מכירת מוצרים, אלא גם חיסכון ומניעת התדרדרות מצבו של כדור הארץ, בעקבות שימוש במוצרים טבעוניים- כלומר הפסקת שימוש בעור/ צמר של חיות, יצירת כמות מופחתת של פחמן דו חמצני, הפחתת אפקט החממה ועוד.

אז איך משקיעים?

נכון לכרגע אין תעודות סל המתמחות בנושא.

נכון לכרגע,קיים מדד של חברות אמריקאיות טבעוניות (VEGAN), אך לא כולן קשורות ישירות לתחום.
לכן, קיבצתי כאן כמה חברות טבעוניות על מנת שתוכלו לבחון את הנושא:

Beyond Meat BYND

חביבת הקהל. חברת מזון טבעוני שמייצרת, משווקת ומוכרת את מוצריה בארה"ב ורחבי העולם. מוצריה נמכרים תחת מספר מותגים- עוף, המבורגר, רטבים וכדומה.
החברה מוכרת את מוצריה באמצעות מסעדות, ספקים גדולים, קמעונאיים, בתי ספר ועוד.
נוסדה ב 2009 והונפקה במאי השנה. סיפקה עד כה יותר מ 200% עלייה לבעלי המניות שנכנסו בהנפקה או בסמוך לה. נסחרת לפי שווי של 9 מיליארד דולר.

 

Ingredion Incorporated INGR

חברה המייצרת ומוכרת עמילנים וממתיקים לכמה תעשיות (סירופ, קרמל, אוכל לבעלי חיים ומוצרים נוספים). כלומר לא מייצרת מאכלים אלא תוספות. כאשר הכל מבוסס צמחים.
נוסדה ב 1906 ושינתה את שמה ב 2012. פועלת בכל רחבי העולם.
נסחרת לפי שווי של 5.4 מיליארד דולר. בעלת מכפיל רווח נוכחי של 14 ועתידי 11. מחלקת דיבידנד של 3.1% שנתי.

 

Bunge Limited BG

החברה נוסדה ב 1818 ופועלת בכמה תחומים באמצעות מספר סגמנטים, ביניהם: מוצרים מבוססי שמן, זרעים, צמחים, סחורה חקלאית וכו`. בדומה ל INGR ובשונה מ BYND, החברה אינה מספקת את המוצר הסופי, את המנה עצמה, אלא את המרכיבים. החברה מספקת את מוצריה (מרגרינה, מיונז, שמן, קמח וכו`) למסעדות שונות, חברות מזון, מאפיות וכיו"ב.
נסחרת לפי שווי של 7.8 מיליארד דולר. מכפיל רווח נוכחי של 31.4 ועתידי 14.3. יחס חוב 1.1. מחלקת דיבידנד של 3.6% שנתי.

 

אלו החברות הנסחרות בבורסות האמריקאיות המובילות. קיימות חברות רבות שמשחקות על הגבול הדק שבין טבעוני ללא, כמו גם רבות שנסחרות בבורסה השוודית.


לסיכום,אנו בהחלט רואים שינוי תודעתי בעולם והתעניינות גוברת בתחום. יותר חיפושים באינטרנט, יותר מוצרים ומבחר בשוק וגם אנשים שהם לא טבעוניים, צורכים את המוצרים. כלומר לא צריך להיות טבעוני ולהגביל את גודל השוק לכמות האנשים הטבעוניים בעולם. זה גדול יותר וחזק יותר.
האם זה טרנד או האם זה שינוי שהעולם חווה כעת? רק הזמן יגיד.
בינתיים, תיהנו ממבחר האפשרויות שזה מעניק.




מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת