עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

סוגי ההלוואות שאתם צריכים להכיר

רובנו זקוקים להלוואה בשלב זה או אחר של חיינו.איזו סוגי הלוואות ישנן? (19-12-2018)
סוגי ההלוואות שאתם צריכים להכיר

רובנו זקוקים להלוואה בשלב זה או אחר של חיינו. אם על מנת לרכוש מוצרים חדשים, לממן ארוע גדול או כדי להפחית את הגרעון בחשבון הבנק. האפשרויות הנפוצות הן הלוואה בנקאית והלוואה חוץ בנקאית. בבחירת הגורם המלווה יש להתחשב במספר נתונים, בניהם: סכום ההלוואה, תנאי ההחזר, הבטחונות הדרושים והריבית שנשלם. במאמר זה נעמוד על ההבדלים בין שתי האפשרויות.

הלוואה בנקאית

נלקחת מן הבנק על חשבון האשראי הזמין בחשבון. כאשר הבנק מאשר קבלת הלוואה הוא מסתמך על יכולת החזר החוב ולעתים אף ידרוש שעבוד, לדוגמה: ברכישת רכב, על מנת להפחית את הסיכון ולהפוך אותה לבטוחה יותר מבחינתו. ככל שירגיש הבנק כי הסיכון שהוא לוקח נמוך יותר כך יוכל להפחית את הריבית הנגבית עבור החזר החוב. כמו כן, ההכרות המוקדמת של הבנק עמכם והבטחונות שהוא דואג לקבל מאפשרים פריסה ארוכה של החוב. אפשרות נוספת היא קבלת הלוואה מבנק אחר שאין לו כל קשר עם חשבון העובר ושב השוטף שלכם.

סוגי ההלוואות הבנקאיות הנפוצות:

הלוואת מט"ח- ניתנת במטבע זר ומוחזרת באותו מטבע או שניתנת ומוחזרת בשקלים אך על פי ערך השער של מטבע זר, לרוב דולר או אירו.

הלוואה בריבית קבועה – ניתנת על בסיס ריבית קבועה למשך כל זמן החזר החוב. במידה ותהיה צמודה למדד היא תהיה חשופה לשינויים.

הלוואה בריבית משתנה – הריבית משתנה לאורך תקופת ההחזר. מועדי שינוי הריבית נקבעים מראש אך לא ניתן לדעת מה תהיה רמת עליית הריבית. גם היא יכולה להיות צמודה למדד או שלא.

הלוואה צמודה למדד – מושפעת משינויי מדד המחירים לצרכן המתפרסם מדי חודש. ככל שיעלה המדד כך עולה ערכה.

הלוואת ריבית פריים – זוהי הריבית הנפוצה שבה משתמשים הבנקים בגבית הלוואות. הערך המגדיר את ריבית הפריים הוא הריבית הכללית שקבע בנק ישראל ותוספת אותה קובע הבנק. לרוב לא תהיה צמודה למדד.

הלוואת גישור – נפוצה במצב בו צפוי הלווה לקבל סכום כסף בעתיד הקרוב והוא זקוק להלוואה עד קבלת הסכום. לדוגמה: מכירת דירה ורכישת חדשה. הוא ישלם מדי חודש את הריבית בלבד ואת הקרן ישלם בתשלום אחד כאשר יקבל את כספו. הלוואה זו אפשרית לטווח קצר בלבד.

הלוואת בלון – הלווה אינו משלם כל סכום או לחילופין משלם ריבית בלבד ובתום התקופה עליו לשלם את סכומה במלואו ובתשלום אחד.

הלוואה חוץ בנקאית

נלקחת מחברות חיצוניות שאינן קשורות אל הבנק בו מתנהל חשבונכם. ישנם מספר מקורות להלוואה חוץ בנקאית כזו והם: חברות האשראי, חברות הביטוח, חברות מימון פרטיות ועוד. במרבית המקרים לא תתבקשו לדאוג לערבויות ולבטחונות על מנת לקבל אותה אך החזר החוב נעשה על בסיס חודשי ומועד הפירעון הסופי הוא לטווח קצר יחסית. הסיבה לכך היא שחברות אלה רוצות להפחית את הסיכון שבפריסת תשלומים ארוכה.

המקורות העיקריים להלוואה חוץ בנקאית:

חברות כרטיסי אשראי – סכום ההלוואה יגיע בדרך כלל עד לשישים אלף שקלים לתקופה של עד כשישים חודשים, ובריבית שנקבעת מראש בעת חתימה על ההלוואה לפי דרגת הסיכון המוגדרת על סמך הנתונים האישיים שלכם. לרוב הריבית תהיה גבוהה יותר מזו המוצעת על ידי הבנק בעיקר עקב הסיכון הגבוה שנלקח, אך יתרונה הגדול הוא הזריזות באישורה, לעתים תוך מספר שעות תוכלו לקבל את הסכום שלוויתם לחשבונכם ולא תזדקקו לכל ערבות או בטחון על מנת לקבל את הסכום שלוויתם. מעבר לכך, אין כל התערבות במסגרת האשראי שבחשבון הבנק שלכם.

חברות ביטוח – סכום ההלוואה תתאפשר על חשבון הפוליסות הקיימות על שם הלווה בחברה אשר לו וותק של מעל לשלוש שנים. לדוגמה: קרן הפנסיה, קופות גמל וקרן השתלמות. הבטחון להחזר החוב הוא הכסף המופקד בפוליסה ולכן היא נתפסת כבעלת סיכון נמוך בעיני חברות הביטוח. כתוצאה מכך, הריבית אינה גבוהה ופריסת התשלומים גמישה יותר. הסכום יכול להגיע עד לערך של שבעים אחוזים מן הערך הצבור.

חברות מימון – סכום ההלוואה יגיע לרוב עד שישים אלף שקלים לפרק זמן של עד לשישים חודשים בריבית הנקבעת בעת סגירת ההלוואה. גם במקרה זה תתבסס הריבית על הסיכון הנלקח והיא תהיה גבוהה יותר מזו שהבנק גובה אך הטיפול והאישור הם זריזים ותוכלו לקבל את ההלוואה תוך זמן קצר מבלי שתזדקקו להציג ערובות ובטחונות על מנת לקבל אותה.

מקום העבודה – במידה ואתם עובדים במקום מסודר שלו יכולות כלכליות יציבות תוכלו לבקש הלוואה שאינה מצריכה כל קשר עם חשבון הבנק שלכם. התשלומים יקוזזו מתלוש השכר שלכם והריבית לרוב תהיה נמוכה יותר מן הנהוג בשוק.

 

מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת