עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

בורסה תל אביב התעוררי- מה קורה למדד תא 25?

בורסות העולם מתאוששות, ואילו בורסה תל אביב 25 ובורסת תל אביב 100 עומדות במקום.האם יש תקווה? (15-4-2013)
בורסה תל אביב התעוררי- מה קורה למדד תא 25?
בורסות העולם מתאוששות, ואילו בורסה תל אביב 25 ובורסת תל אביב 100 עומדות במקום מזה זמן רב כאשר מחזורי המסחר הולכים ומצטמצמים והחשש הגדול הוא כי בקיץ 2013 המצב רק יילך ויחמיר בשל נטישת המשקיעים בחופשת הקיץ.

הבורסה בתל אביב מדשדשת בטווח צר מאד ואנו לא שומעים שום תגובה מהנהלת הבורסה או ממשרד האוצר על שינוי כל שהוא לטובה שיקל על בורסה ת א להתרומם.
בורסת תל אביב 25 תקועה על 50 נקודות מעלה ומטה שגם המשקיעים הוותיקים הולכים ומתייאשים וכרגע לא נראה שום פתרון רציני למשבר שפוקד את מניות ת"א 100 ומדד ת"א 25.

על פי נתוני אתר הבורסה, מי שמתאושש יפה הוא מדד הביוטק שסבל בשנים האחרונות מחוסר עניין עקב כשלונות של חברות ביו, אך בשנה האחרונה, משקיעי מדד הביוטק נחלו הצלחה בהשקעתם.

בשורה התחתונה התמונה עגומה ביותר-בורסה תל אביב היום לא מעוררת עניין,לא מסקרנת ואפילו מניות טבע,שהיתה בעבר מלכת הבורסה, כבר לא מעניינת -לא את הזרים ולא את המשקיעים הישראלים.

השבוע מי שעוד "חטפה" היתה מניית כי"ל, ששר האוצר החדש יאיר לפיד הביע את דעתו כי הוא מתנגד למכירתה לפוטאש וכי הוא ימליץ להגביר את המס על חברות משאבי הטבע.

אז עם עודף הרגולציה, מחירי הנדל"ן שרק מטפסים, שיעור המס הגבוה על הבורסה- האם למשקיעים יש עדיין מה לחפש בבורסת תא?

לדעתי התשובה הנה חיובית.

עידן חדש בפתח?

1.סוף לעליות מחירי הנדל"ן- בסופו של דבר מחירי הנדל"ן יעצרו, ואולי ע"י מס חדש שיוטל עליהם ,או אז נראה את הספקולנטים ש"שיחקו" עד עכשיו עם רכישות דירה להשקעה, עושים שינוי כיוון ועוברים למניות כי בסופו של דבר הכביש הזה ריק.

2.חשיפת זרים לבורסה תל אביב- השווקים בעולם עלו חזק בתקופה האחרונה. סביר מאד להניח, שברגע שהלחץ הכלכלי קצת ירגע והרגולציות יפסקו- ימצא המשקיע הזר כר נוח להשקעה.בתל אביב בורסה מעניינת ,דינמית וחמה בסך הכל. אמנם השנים האחרונות לא היטיבו, אבל אל לשכוח שמאז ומתמיד היו פה חברות מעניינות ואטרקטיביות. מישהו הזכיר את מניות טבע?

3.הקלת המס- בורסה תל אביב היום סובלת ממס יחסית כבד של 25% על הרווח. האם המדינה הרויחה מהסיפור הזה בסופו של דבר?סביר להניח שלא. הפעולות של המשקיעים בבורסה תל אביב הצטמצמו ולא נכנס כסף רב לקופת המדינה.
בשנת 2014, שהמצב הכלכלי ישתפר, עשוי לבוא זה שיהיה לו האומץ להוריד את המס, ואולי אף נמוך ממה שהיה- והחגיגה בבורסה לא תעצר במהרה.

4. סיום סאגת הסדרי החוב- רבים מהטייקונים בארצנו ,סבלו (יותר נכון אנו סבלנו) מקושי בעסקיהם ובשל כך הגיעו להסדרי חוב- חבס,דנקנר ומימן הם רק חלק משורה ארוכה.
אך הסאגה הזו צפויה להסתיים בשנה וחצי הבאות כאשר כל טייקון יגיע להסדרים עם בעלי החוב שלו. רובם כרגע בשלבים מתקדמים.

לאחר שכותרות העיתונים ירדו מבעלי ההון, אנו עשויים לראות פריחה מחודשת בתחום.

5. הטכני לא משקר- לבורסה גרף ברור מאד. אנו יודעים היכן נמצאים הפריצות והשבירות. כניסה מקרית של כסף זר שתקפיץ את מדד ת א 25 עשוי לסמן בדרך כזו או אחרת לשאר המשקיעים כי הגיע העת להשקעה וכולם יכנסו בהמוניהם, לא ברור מה יקדם למה-הביצה או התרנגולת אך שוק ההון פועל כעדר ורק צריך דחיפה קטנה לפריצות מהותיות והליכה לדרך חדשה.

כמובן שהמקרה הזה יכול לבוא לידי ביטוי גם הפוך, אבל ממבט על על בורסה תל אביב ניכר כי בסך הכל-הפנים כלפי מעלה.
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת
פרסומת
פרסומת
בואו ללמוד שוק ההון עם עינב כהן! לפרטים נוספים לחצו כאן.