עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

כולם מדברים על מפולת?זו האמת:

הכתבות מאיימות, האנליסטים חוששים, העיתונים פסימיים וכולם עם היד על ההדק למכור מניות כי "המפולת" בפתח? מנכ"ל "ישראל בורסה" ,עינב כהן מתייחס לאיך צריך להתייחס להפחדות על מפולת. (18-10-2016)
כולם מדברים על מפולת?זו האמת:

עינב כהן

בסוף השבוע,הבחנתי בשני אנשים משוחחים,על המצב בשוק ההון.

האחד טען, שהוא דואג מנפילות חדות בבורסה, וסיפר לחברו, על שתי כתבות של אנליסטים בארה"ב, שטוענים שהבורסה בדרך להתרסקות.

השני הקשיב בחשש,זה התקדם לפחד אמיתי בעיניו, תוך כדי שהחבר מתאר באזניו את המפולת הקרבה וכמה רעה היא תהיה,תוך זמן לא רב,ניכר היה  שהוא מעוניין לרוץ לביתו ולמכור את כל המניות שברשותו.

מי שמשקיע שנים בשוק ההון ,מכיר מצויין את המצב "המעורער" הזה שבו כותרות העיתונים "צועקות" שהשוק בשל לתיקון, המנתחים הטכניים מזהירים מפני תבניות של התרסקויות והאנליסטים אומרים שהנה הגיע הסוף.

כיצד יש להתייחס לזמנים כאלה? כמה נקודות חשובות-

1.קראתי בחיי מאות מאמרים כאלה על התרסקות קרובה, ושום דבר לא קרה.מתי אני מתחיל לדאוג? שכולם אומרים לקנות מניות, ואז אני מבין שזה הזמן לברוח וכמה שיותר מהר.

יש משפט בוול סטריט שאומר- "ברגע שמבריק הנעלים בכניסה לוול סטריט, מתחיל לדבר איתך על הבורסה- זה הזמן לברוח".

כלומר- ברגע שכולם "אוהבים" את הבורסה- זה בעצם הסוף. הכביש מלא.

האם הכביש מלא עכשיו? זה תלוי על מה מסתכלים.

יש סקטורים יקרים ויש שלא. את זה אפשר לבדוק בעיקר עפ"י מכפילים ומכפילים עתידיים.

כנראה, שגם אם יהיו ירידות- המניות הטובות יעלו מהר מאד בחזרה...מניות הזבל יתקשו להתאושש...אז ..כדאי שתהיו במניות טובות!

2.צריך להבין-כולם מדברים מפוזיציות. מאד הגיוני שמי שקנה שורטים-ימליץ לברוח מהבורסה וליהפך.זה משמש את רצונו.המטרה היא ברורה- להכניס את כולם לפאניקה,בכמה שיותר עיתונים ושיהיו כמה שיותר מופצים.

3.מה שכרגע יכול להפיל את המדדים זה אם ימשיכו כתבות כאלה ואז הפאניקה באמת תלך ותשתלט.כן, זה כמו כדור שלג כזה...בדיוק כמו שאתם בלחץ מהכתבות ושוקלים אולי למכור הכל-ככה גם האחרים חושבים..העולם היום זה עולם של שיווק,של "עטיפה", של סנטימנט, וגם בבורסה זה קיים, ואולי הרבה יותר חזק מכל תחום אחר משום שבכל מה שקשור לכסף-אנשים נהיים חרדתיים וחמדנים פי מיליון.

4.אם מסתכלים נקי על המציאות-המצב לא כזה גרוע, אולי ליהפך: התוצאות של הבנקים טובות, הכלכלה האמריקאית משתפרת. דווקא כן יכולה להיות סיבה לעליות חדות ולא להיפך.

אפשר לראות זאת במניות הבנקים שנראות מעולה בשל התאוששות מהותית בדוחות, העליות בנפט עוזרות מאד לכלכלה האמריקאית שהיתה בשל כך בחשש מיתון, וגם עליית ריבית מתונה- דווקא מצביעה על התאוששות הכלכלה ולא "זורקת" השקעות לאגחים הממשלתיים כי עדיין-התשואה שם מאד נמוכה ואינה משתלמת למי שרוצה לראות תשואה נורמלית בתיק ההשקעות שלו.

5.מה שלהערכתי יכול להפריע לשוק כעת זה 2 דברים עיקריים-מכונות מסחר משתוללות לפני הבחירות, והתחממות גזרה עם רוסיה, גם דויטשה בנק באופן כזה או אחר, אבל בינתיים נראה שדווקא שם נרגעים העניינים יחסית.

6.סביר שככל שנתקרב לזמן הבחירות, המדדים יתחילו להשתולל.

מי שקנה מניות לטווח קצר, או נמצא ב100% מכספו באפיק המנייתי- סביר שיהיו לו שבועות לא רגועים בכלל...

7.באופן מסורתי, אחרי בחירות יש רגיעה וחוזרים לאיזון אחרי זמן לא רב. האם זה מה שייקרה גם כעת? איני יודע. אבל זו ההיסטוריה.

8.לא חייבים לשקוט על השמרים אם חוששים. כל אחד צריך לבדוק את מבנה התיק שלו ולעשות שיקול אמיתי. האם לקחת שורטים להגנה על התיק? האם לצמצם את האחזקה המנייתית? האם לממש את מה שמורווח? האם לשים כסף בצד להשקעה עתידית באם יהיו הזדמנויות? האם לשנות זמנית את האחזקות לסולידיות? אלה בהחלט שיקולים שצריך משקיע לקחת משקיע באם הוא חושש. אני דווקא אוהב דינמיות אם יש צורך אמיתי בכך.

9.התנודתיות כנראה תימשך. יש סקטורים שמתחממים ויש שנחלשים, וכמו תמיד- הבורסה זה גלגל, שצריך להיות מוכנים להתגלגל אתו ולעשות הכל כדי לא להיות מופתעים.היא לא תרד לעולם, ולא תעלה לעולם.

10.בד"כ שצועקים `זאב, זאב`- מתי שהוא פוגעים...מתי "השורטיסטים" יפגעו? זה לא מה שאמור לשנות..מה שבאמת משנה הוא שביום שזה ייקרה- אתם לא תהיו מופתעים והפנים שלכם לא ישנו את צבעם. כי פשוט תהיה לכם אסטרטגיה ולא תפעלו לפי תחושות בטן.

כן. זה אפשרי להיות בבורסה ועם זאת להיות מוכן גם למפולת באם תקרה.

לשם כך צריכים להתקיים כמה דברים עיקריים:

1.אסטרטגיית מסחר-לדעת בדיוק מתי נכנסים ומתי מוכרים.

2.תמהיל נכון של אחזקות ולא רק מניות.

3.איזון בהשקעה, בלי השתוללות והימורים.

4.השקעה בחברות "נכונות" שהציבור מאד אוהב וגם בעת בעיות כלכליות העסק שלהם יציב.

5.תיק מניב חזק דיבידנדים וריביות.

6.השקעה במניות במכפילים לא מנופחים.

שיטה מצויינת שתעזור לכם לבנות תיק כזה- לדמיין שמחר הבורסה נופלת 10% ולשאול את עצמכם- איך בכל זאת אפתח את תיק ההשקעות שלי בבקר, ולא תרד לי טיפת זיעה אחת ...

כשתדעו לענות על השאלה הזו- תבינו שאתם במקום הנכון מבחינתכם!

איך בוחרים מניות לתיק? איך מגלים מניות זולות? איפה המקום לחפש את המניות עם הפוטנציאל להיות הדבר הגדול הבא?

ללימוד שוק ההון בסדרת לימודים של אחד על אחד עם עינב כהן לחץ כאן:

לימודי שוק ההון בשיעור פרטי

מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת