עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

יניב חברון אסטרטג אלומות: השוק הסיני זול

האסטרטג הראשי, של בית ההשקעות "אלומות" ,יניב חברון, בראיון מיוחד ל"ישראל בורסה", חושף את הקלפים שלו. לאיזה שוק הוא מחכה בפינה, איפה הוא לא רואה תקווה ומה יהיה עם הקריפטו והקנביס. (23-1-2019)
יניב חברון אסטרטג אלומות: השוק הסיני זול

עינב כהן

מי שעוקב שנים רבות, אחרי האסטרטג הראשי, של בית ההשקעות "אלומות" ,יניב חברון,מבין שמדובר באחד האנשים הצבעוניים והמקצוענים שיש בשוק.

בניגוד לאחרים,הוא לא מפחד להביע דעה נחרצת, הוא חדשני, רואה רחוק, ומסתכל גם בעיניים של משקיע שמרן, אבל גם בעיניים של משקיע שמכוון לתחומים הבאים שמתפתחים בעולם.

ביוני 2018,חברון מונה לאסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, לאחר ששימש במשך חמש שנים גם ככלכלן הראשי של בית השקעות אקסלנס וככלכלן בפסגות.

חברון אחראי על ניתוח המצב המאקרו כלכלי בשווקים הפיננסיים ובאיתור הזדמנויות השקעה בעבור לקוחות בית ההשקעות אלומות, שמנהל כיום נכסים בשווי של מעל ל-10 מיליארד שקל.

יניב, אני מרגיש שלא משנה מה ייקרה בשוק –אתם האנליסטים תמיד תמצאו את הסיבות בדיעבד. נראה שתמיד יהיו סיבות לשוק לעלות וסיבות לשוק לרדת וזה נראה כמו הימור אחד גדול.

"אני לא חושב. מדובר בעניין של ניהול סיכונים, כאשר השוק האמריקאי גלש בחודש שעבר לטריטוריה דובית (ירידה של מעל 20% במדדים המובילים), אתה צריך לשאול את עצמך למה זה קרה, האם זה בגלל נזילות? האם בגלל העקום ההפוך? אז אלה דברים שנפתרים מהר ובתכלס, אין שום נתון שאומר שארה"ב הולכת למיתון,המחיר התכוונן בגלל עליית הריבית טיפה מטה וזה בסדר, אבל אין פה סיבה למהלך ירידות אמיתי".

מלחמת הסחר?

"אם זו הסיבה, אז למה גם מניות ,שהחברות שלהם נהנו ממלחמת הסחר, ירדו בבורסה? מה הסיבה שהבנקים יורדים במעל 40%? איפה כל הטכנולוגיה והדיגיטל, שנכנסו ועוזרים לשיפור הרווחיות של הבנקים, ויהיו משמעותיים ביותר בשנים הבאות, וזה פשוט פאקינג הזדמנות ואני לא רואה סיכון למגזר הפיננסי.

הסיכון הגדול לדעתי מגיע מאיטליה, כרגע הגיעו להסכמות איתם וזה עלה לבוידם,אבל הם לא יחזיקו בהתניות,ואז שזה יעלה בחזרה על השולחן נעשה חושבים מחדש".

אז כמה תיקון מוצדק מבחינתך מהשיא?

"הסיכונים בעולם שווים ירידה של 20%, ובלי שהתרחישים יתממשו ירדנו יותר מזה בשיא הירידות.

נכון, אנו נמצאים אחרי שיא הסייקל וצריך לעשות התאמות להשקעה בסקטורים היותר קשוחים,אבל לא צריך ללכת רחוק מידי בלי סיבה".

תן דוגמא לסקטור קשוח.

"חברות הפארמה. מכפילים נמוכים, קצב דיבידנד שנמשך,אנשים ימשיכו לצרוך תרופות.אני לוקח את מניית "טבע" כדוגמא. אני מעריך שתוך שנה וחצי היא תסתדר עם החוב שלה בסופו של דבר.נסחרת במכפיל 6.6 על הרווח".

השוק בישראל חולם. חברות נסחרות לא לפי השוויים הכלכליים שלהן ושום דבר לא משתנה.

"הכסף החכם מזמן הסכים איתך ויצא החוצה. אם עד לפני 10 שנים היית אומר למחלקות מחקר להשקיע במחקר בחו"ל סכום מהותי, הם היו חושבים שנפלת מהירח. היום זה כבר השקעה של 60% בחו"ל והשאר בישראל".

עליבאבא מנצחת את אמזון

אני זוכר שבשנת 2014 ציינת שהשוק הסיני זול ובאמת השוק זינק מעל מאה אחוז אח"כ.איך אתה רוה את השוק הזה נכון להיום לאור הנפילות בשל מלחמת הסחר?

"השוק הסיני זול ובעיניי מדובר בהזדמנות הכי גדולה שיש כיום בשווקים. אבל אני מחכה לראות שנחתם הסכם הסחר ואז לקנות, אמנם אשלם "קנס" של כ10%,אבל זה לא ייגמר שם".

יש דוגמא ספציפית?

"כן.קח לדוגמא את חברת עליבאבא. אני לא בטוח שהיא לא מנצחת את אמזון. הדברים שהם עושים זה מהפכה שהיא בלתי נתפסת,לדוגמא, הם מחזיקים ברשת מרכולים שנקראת HEMA , הם משנים שם את חוויית הקנייה,ע"י כך שאתה משלם דרך המסרטפון ויוצא החוצה מבלי לעמוד בתור. ולא רק זה, הסמרטפון מראה לך את רכיבי המוצר, את התחליפים שיש לו במרכול ועוד מידע.

עכשיו מה הקטע, אתה צילמת את המוצרים שאתה רוצה עם הפלאפון, הלכת הביתה ותוך חצי שעה הכל אצלך בבית עם שליח.

הסינים מתים על הדבר הזה וממש עוברים לגור ליד הסופרים האלה ,כי הם עושים משלוח עד מרחק של 3 קילומטר. ההתרחבות של העסק הזה מדהימה,הם הולכים לכיווני אשראי,ביטוחים ומה לא, מדובר במפלצת, אז למה שתסחר בחצי מהמכפיל של אמזון".

אני אגיד לך למה, קוראים לזה הרפובליקה הסינית.

"תראה עם כל הבעיות, עליבאבא כבר יוצאת להילחם במגרש של אמזון באוסטרליה והודו, השוק הסיני רחוק בעשר שנים מלמצות את הפוטנציאל שלו,יש חברות שצומחות בטירוף, אי אפשר להתעלם מזה".

מתי לדעתך תסתיים מלחמת הסחר?

"אני באמת לא יודע ולא נוהג להמר ולכן אני לא אסחור בשוק הסיני בלי טריגר ברור, אני אומר לך חד וחלק- כשמלחמת הסחר תגמר אלומות תהיה במניות סיניות".

"למרות האטה בצמיחה -הבורסה יכולה לעשות שיאים חדשים"

תו דוגמא כיצד אתה מתמחר מניות כזולות או יקרות?

"אני בודק את האלטרנטיבות, אם אני רואה חברה שלא מצליחה להרוויח אבל מכפילה את ההכנסות מידי שנה, והשווי שלה כמעט ולא זז אז אני מבין שיש פה טעות חמורה. אם בנקים נסחרים ב1 על ההון,אני אומר שזה זול, כי כשאני מסתכל על הטכנולוגיות העתידיות שיתרמו לבנקים אני רואה תמונה של 4 שנים קדימה ואני רואה שינוי אדיר לטובה בתחום הרווחיות".

בנקים בחו"ל או גם בארץ?

"גם בארץ. לאומי בראש".

אירופה?

"אין לנו סנט שם,אין לי בעיה עם פיזור כל עוד אני מבין מה אני מפזר, בשוק הארופאי אני לא רואה סיבה לשים כסף כי אני רק רואה איך הולך ונהייה יותר גרוע. יש את הסיכון של איטליה, העלאת הריבית תתעכב,המטבע לא מתחזק, מערכת בנקאית לא יציבה. אין מה לחפש שם".

אתה מציג את זה כאילו אירופה מנותקת מארה"ב לחלוטין. בטוח שזו התמונה?

"אני לא רואה את ארופה דופקת חזק את אמריקה. אבל יכול להיות שארופה תשפיע למרות שהיא פחות מעניינת, בכל אופן,אני מעדיף תמיד להיות ברעש המשני ולא בליבה".

ואפרופו ארה"ב, יש איזה טריגר שאתה רואה שיניע את הצמיחה?

"אני חושב שאת שיא הסייקל עברנו,הצמיחה תתייצב על 2%, אבל זה לא אומר שהבורסה לא תעשה שיאים חדשים, אם החברות ירוויחו כסף השווי שלהן יעלה, יש התפתחויות טכנולוגיות וצמיחה חזקה בתחומים מסויימים".

"הקריפטו יהיה סיפור מדהים"

היית בעבר חסיד גדול של הקריפטו כמנוע צמיחה חזק. פוף התנדף?

"ממש לא. ביליתי לא מזמן שנה וחצי מחיי בסיליקון וואלי, וחייתי עם אגדות מהתחום הזה. אין לך מושג כמה פרוייקטים רציניים מתפתחים בתחום,שוק הקריפטו יודע לגייס כסף ענק. הבעיה שנכון לכרגע אתה לא יכול לנהל ארנק דיגיטלי בצורה בטוחה ונוחה. אבל זה ייקרה בסוף והסיפור הזה יהיה מדהים.

מדובר בחציית גבולות,יהיו שיפור מערכות קיימות בהמון תחומים בעזרת הקריפטו".

אז אתה אומר שנראה שוב את מטבע הביטקוין בשיאים חדשים?

"את זה אני לא יודע. ביטקוין הוא המטבע הכי פופולארי כי יש לו הרבה כורים, אבל הוא לא בהכרח הכי טוב.מה יהיה עם המטבעות-קשה לי לדעת".

ואי אפשר בלי שוק הקנביס.ראיינתי בשבוע שעבר את מנכ"ל אלטשולר שחם, גילעד אלטשולר, שטען שמדובר בבועה. אתה באותו הראש?

"תלוי על מה מסתכלים.התמחור של החומר הגולמי יירד בסופו של דבר כי יש הרבה חברות שמייצרות. הסיפור הגדול יגיע מפיתוחי התרופות וטכנולוגיות.

באופן אישי, אני מאמין בשוק הזה, ובעולם מתחילים להבין שיש לצמח הזה יותר יתרונות מחסרונות והוא הופך לליגאלי".

בוא נדבר על כמה מניות חמות. אפל אחרי אזהרת הרווח, נגמר הסיפור שלה או הסיבוב הבא בדרך?

"מניית אפל בעיניי זו קנייה מדהימה.הם עשו טעות עם התמחור של ה-X ,אבל זו טעות שהם יכולים לתקן מיידית והם יעשו את זה.

הסלולארי הזה הושק במחיר גבוה מידי ואז השיקו את הXR בהשקה מאוחרת ובמחיר מוזל יותר ולמרות שהוא הפך לטלפון הנמכר ביותר, משהו באופן המיתוג של אפל נפגם.

לאפל יש בקופה מעל 150 מיליארד דולר נטו, משלמת דיבידנד של 2%,מכפיל הרווח העתידי שלה עומד כיום על 11.4 ונמוך מ9 בניכוי מזומן וכן מכירות השירותים של אפל צפויות לעלות ליותר מ15% מסך ההכנסות שלה כאשר לדעתי היא תגיע גם למעל 20%,אי אפשר לזלזל באפל ובמספרים שלה בטח לא במכפילים כל כך נמוכים".

אפרופו מכפילים, אתה אוהב את מניית נטפליקס, ראבאק, מכפיל עתידי 85.עד לאן?

"איך אמזון ואפל לא קנו אותה לפני שנים, איך עשו את טעות חייהן. נטפליקס, כיום עם נתח שוק של 65% בארה"ב ומעל 140 מיליון משתמשים בעולם.

לאחרונה נטפליקס העלתה מחירים, למרות התחרות שנכנסה לתחום מכיוונן של אפל, וול מארט ופייסבוק , וזה רק מראה כמה היא חזקה.

החברה כיום, מתרחבת מחוץ לגבולות ארה"ב עם יעד של 25-30 מיליון לקוחות לא-אמריקאים חדשים מדי שנה.

אני מהמר על זה שנטפליקס הולכת להירכש בסבירות מאד מאד גבוהה.

שווי השוק שלה עומד היום על 153 מיליארד דולר, תאורתית היא יכולה להירכש ע"י אפל. השאלה אם אפל תהיה חכמה לעשות רכישה כזו, כי היא כושלת בענייני רכישות ויש לה גם אגו,אגב מי שיודע לעשות רכישות בליגה אחרת הוא מארק צוקרברג מפייסבוק והוא באמת יכול להיות זה שירכוש אותה כאשר גם מיקרוסופט בתמונה".

לסיום, יש כיום משקיעים שמרגישים קצת אבודים. חלקם יצאו מהשוק ולא יודעים מתי לחזור, חלקם יושבים על מניות וחוששים מהעתיד לבוא. מה העצה שלך אליהם?

"אני לא חושב שזה חכם למכור את תיק המניות.הייתי משקיע בסקטורים שהם `חזרה לבייסיק` כמו סקטור הבנקאות,התרופות ,המזון. מקומות שיש בהם שינוי התפתחותי אבל אתה גם יודע שאם יבוא משבר- עדיין יש קשיחות בביקושים אליהם.

הייתי כיום חושש מחברות צמיחה מטורפות, אבל אם משקיע מאמין בחברה ובמודל שלה- שיחזיק".

לסיום, תן לי את דעתך על סקטור מועדף בארה"ב ובארץ.

"בארה"ב –בנקאות. בארץ- גז ונפט".

(קרדיט צילום תמונה : ניקול דה קסטרו).
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת