עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

הרחפנים שיכלו להציל את צ`רנוביל!

הגיע הזמן להכיר את הרחפנים שיכלו להציל מיליוני בני אדם. טדי לנץ חושף את העתיד הגדול הבא בעולם התעופה. (23-6-2019)
הרחפנים שיכלו להציל את צ'רנוביל!

טדי לנץ

לאחרונה התחלתי לצפות במיני סדרה מבית היוצר של HBO- "צ`רנוביל" (מומלץ מאוד דרך אגב). מי שלא מכיר, זו סדרה המתארת את האירוע הנוראי שהתרחש ב 1986 באוקראינה, של פיצוץ כור גרעיני. האסון האקולוגי הגדול ביותר שידעה האנושות.


אז היום אני רוצה להכיר לכם את נושא הרחפנים.איך זה מתקשר לצ`רנוביל? אז ככה, באחת הסצנות שלאחר הפיצוץ, רואים מספר מסוקים מאוישים שאמורים באופן תאורטי ומעשי לכבות את האש/ לדכא את הקרינה באמצעות שפיכת חול על המוקד.

מסוכן לכשעצמו כמובן וכצפוי גם מספר מסוקים נכשלים ומתרסקים בעקבות הקרינה.


בסצנה אחרת, רואים את אחד ממנהלי הכור נשלח אל גג המפעל על מנת להביט מלמעלה אם הליבה עצמה התפוצצה. בעצם לשים חותמת על המוות שלך. אז תחשבו רגע, מה היה ניתן לעשות על מנת לא לסכן אנשים נוספים? צדקתם..

שוק של 100 מיליארד דולר

שווי שוק הרחפנים העולמי, הכולל בתוכו שירותים מסחריים, ממשלתיים וצבאיים יגיע עד שנת 2020 (על פי גולדמן זאקס) ל 100 מיליארד דולר (כ 70 מיליארד בתחום הצבאי, 13 מיליארד מסחרי/ אזרחי ועוד 17 בשוק הפרטי/ צרכני)! כאשר ישנן השערות כי יחצה את רף ה 140 מיליארד דולר בשנת 2023.
הרחפנים יכולים להשתלב בכל כך הרבה תחומים שזה פשוט לא יאמן.


קחו לדוגמא את ענף הבנייה, רכבות, חקלאות, משטרה, צבא, ריגול, תעשיית נפט והגז, שליחויות- כל תחום כמעט שאתם יכולים לחשוב עליו. אין ספור הזדמנויות ואפשרויות באמצעות שילוב של חומרה ותוכנה- בינה מלאכותית, Machine Learning.
קיימים כיום רחפנים שמסוגלים להרים מאות קילוגרמים של סחורה, לבצע ניתוחי תמונה בתנאים קשים, זיהוי פנים, זיהוי סכנות (מסילות רכבת/ כבישים), ניתוח התנהגותי (זיהוי לחץ/ מחבלים וכו`), לטוס בתנאי מזג אוויר קיצוניים- ובעצם לענות על הדרישות והצרכים בתעשיות השונות.

לא מספיק שהציבור יבין את חשיבות העניין והפוטנציאל, אלא שגם מקבלי ההחלטות.
אנו עדים כבר משנה שעברה לשינויים רגולטוריים באירופה והודו למשל שחוקקו חוקים הנוגעים בעניין המרחק, גובה ותכולה שניתן להעביר. כמו גם ניסויים בפאלו אלטו (בירת הסטארטאפים) של משלוחי אוכל/ אמאזון וכו`.


נראה כי שנת 2019 מהווה את תחילת או המשך התנופה בצורה מובהקת ועוצמתית יותר. גם אם לא נחווה את השירותים באופן ישיר בשנה הזו או שאחריה, אין ספק כי בשנים הקרובות אנו נהנה מהניסויים שמתבצעים כעת- כמו למשל חברת התעופה "בואינג" שרכשה את Aurora Flight Sciences (כן, קיימת אורורה גם ברחפנים ולא רק בקנאביס) ומבצעת ניסויים בנסיעות טקסי אוויריות (https://www.aurora.aero/).

קיימות חברות רבות בעולם, כאשר החזקות מביניהן הן סיניות, אך היום אציג בפניכם דוגמא לחברה כזו, חברת Drone Delivery Canada Corp, סימבול TAKOF.

כל משלוח אפשרי

חברה קנדית שבסיסה באונטריו, קנדה. עובדת בשת"פ עם סוכנויות ממשלתיות בקנדה, חברות מסחריות, עיירות מרוחקות וכל מי שנזקק לשינוע מטענים.

מוצר הדגל של החברה הוא רחפן הקונדור הממונע באמצעות גז, ומגיע עד למרחק טיסה של 200 ק"מ. הרחפן עבר כמה שדרוגים במהלך הזמן, כאשר אחד מהם הוא משקל המטען שאותו סוחב- התחיל ב 5 ק"ג, 12 ק"ג וכעת כמעט 200 ק"ג.


אחת הבעיות בצפון קנדה (על פי מנכ"ל החברה) היא בדרכי הפצה של מוצרים שונים. עקב מחסור בכבישים, שבילים, גשרים וסביבה מיוערת.
מטרת החברה היא לא לזרז את זמן הגעת הפיצה ללקוח (כדברי המנכ"ל), אלא לשפר את איכות החיים של אלו המרוחקים ממוצרים בסיסיים בגלל היעדר תשתיות. אין ספק כי בעתיד גם לזרז את זמן הגעת הפיצה תהיה מטרה, אך בינתיים לא זו הסיבה לקיום החברה. כך לדוגמא, בוצע ניסוי בשנה שעברה של הובלת 400 דגימות דם למשרד הבריאות של קנדה מעיירה כזו.

דבר שהיה אורך זמן רב יותר בדרכים המסורתיות וגם יקר יותר- דלק, משכורת לנהג וזמן יקר כמובן. בדומה להעברת הדגימות, נערך ניסוי נוסף של העברת ציוד עזרה ראשונה ממקום A למקום B בהדמיית מקרה חירום ובוצעה השוואה לעומת נסיעה ברכב על פני העברת הציוד ברחפן (במקרה זה הרחפן הגיע כ 3-4 דקות לפני הרכב).

 

בקנדה קיימות כ 1000 עיירות מבודדות, כאשר המטרה ב 5 השנים הבאות היא לנגוס בנתח של 20%. לאחרונה חתמה על הסכם עם עיירה כזו בסך של 2.5 מיליון דולר, כלומר צפי הכנסות של 500 מיליון דולר לשנה במידה ותגיע ליעד של 20% נתח שוק.


שוויה של החברה כרגע הוא 165 מיליון דולר,  ללא הכנסות והפסדית (כ 20 מיליון דולר הפסד בשנה), אך ברגע שתצליח (אם תצליח) לחתום על הסכמים ולייצר בכמות מסחרית כפי שמתוכננת, העסק הופך לרווחי מאוד (16% EBITDA).

 

לסיכום,לא רציתי להזכיר זאת, אך בגלל ששמעתי את זה בראיון עם החברה, והגעתי למסקנה שאני לא היחיד שמקשר כל דבר לקנאביס, החלטתי לומר זאת- החברה מסוגלת מבחינה לוגיסטית לספק גם שליחויות של קנאביס- מעסק לעסק, כלומר מהחקלאי לחנות או ישירות ללקוחות מהחנות, אך זהו נושא רגולטורי שצריך לשים עליו דגש ואכן החברה מבררת זאת- יצוין כי כמה חברות קנאביס בקנדה כבר פנו לחברה במטרה לשכור את שירותיה.


בדומה לניסוי של העברת ציוד רפואי בקנדה, בוצע ניסוי של העברת כלייה להשתלה בארה"ב. במהלך השנה אנו צפויים להיות עדים לניסויים דומים נוספים ולהשתלבות הרחפנים בתעשייה הרפואית.
נראה כי תחום הרחפנים אכן צובר תאוצה בעולם בדיוק כמו רכבים אוטונומיים, בינה מלאכותית ובאופן כללי- הרובוטים משתלטים.
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת