עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

גולן ביטון:מתכננים מסלול עוקף ייצוא

חברת unv-medicine, שמיועדת להתמזג לשלד הבורסאי "די פארם", הודיעה לאחרונה על התקדמות בבניית המפעל, אך עדיין נשארת כ"חידה" יחסית לשאר החברות בסקטור. מנכ"ל החברה, גולן ביטון, שופך אור. (25-6-2018)
גולן ביטון:מתכננים מסלול עוקף ייצוא

עינב כהן

רבים ממשקיעי שוק ההון, נחשפים בתקופה האחרונה לפוטנציאל בסקטור הקנביס, שתפס תאוצה בבורסות בעולם ולאחרונה גם בישראל,אך במקביל הוא גם נחשף לקשיי רישיונות הייצוא שהמדינה מתקשה להגיע להחלטה לגבי הנושא, ובכך לפתוח את שוק הקנביס הישראלי לעולם כולו.

יחד עם זאת, שוק הקנביס בישראל, הנו מהמתקדמים בעולם מבחינת רגולציה לקבלת אישורים לתרופות ולכן חברות בינלאומיות רבות באות לעשות פה את הניסויים בתחום.

אבל הבעיה העיקרית של המשקיע ,הנה חוסר הבחנה בין כל החברות וההבדלים ביניהן.

חברת unv-medicine, שחתמה על הסכם מיזוג לשלד הבורסאי "די פארם", הנה אחת החברות הציבוריות שעשו לאחרונה מהלכים בתחום והודיעה כי היא מצפה בתוך 10 חודשים בלבד כבר להגיע למכירות.

מנכ"ל ומייסד החברה, גולן ביטון, התראיין ל"ישראל בורסה", ושפך אור על הסקטור כולו, פעילות החברה, התוכניות לעתיד, הייצוא ואופן ההתגברות על הקשיים שמעמידה המדינה.

"תוך חצי שנה אפשר לסיים פאזה שלישית"

ביטון, איש שירות הביטחון במשך עשרים שנה, ניהל מספר פרויקטים מורכבים בשירות המדינה בארץ ובעולם. הוא היה אחד ממקימי פרוייקט שדה התעופה "דהנייה" בעזה והעברת מעבר ארז מצבאי לאזרחי , וכיום הנו קצין אג"מ במילואים בחטיבת הקומנדו.

גולן,פארמדיק בהכשרתו הרפואית ובעל תואר ראשון בכלכלה והנדסת מחשבים, חיפש את "הדבר הגדול הבא" והקים את החברה: "החלטתי לקחת את כל הנושא הזה ברצינות לאחר שהבנתי, שבישראל יש פוטנציאל אדיר לעומת העולם והכיוון הנו לפתח תרופות מבוססות  קנביס רפואי ולייצא.

ביקרתי בחוות גידול,נפגשתי עם חקלאים, קראתי מידע בתחום והחלטתי ללכת על הנושא הזה בגדול, כי בקנביס יש באמת פתרונות להרבה מאד מחלות,רק צריך למצוא את הפורמולה הנכונה לכל בעיה".

עם כל הכבוד לרצון הטוב,בעיית רישיונות הייצוא לא נפתרת ונראה שלא תפתר בקרוב.

"התכוננו לאפשרות הזו מראש.

יש לנו כיום את כל ארבעת הרישיונות בתחום עד סוף 2019-הריבוי, השיווק,הייצור והגידול ואנו מתכוונים לעשות מסלול עוקף ייצוא,ע"י כך ,שאנו עובדים על פורמולות ופיתוחים ייחודיים שלנו, שבמידה ונרצה לשווק אותם לחו"ל-נשלח לחו"ל את הפורמולה ללא המרכיב הקנבואידי, ושם ימהלו את החלק המדוייק מהקנביס שנדרוש על פי התרכובת שלנו".

למה לא לעשות הכל בחו"ל מראש וזהו?

"במדינת ישראל יש יתרון גדול בתחום הקנביס, שכן את הניסויים הקליניים בבני אדם עושים רק פה, ניתן לקרוא על הניסוי הקליני בילדים חולי אפליפסיה שנעשה בבית חולים רמב"ם ובניסוי באוטיזם שנעשה בבית חולים שערי צדק.

ניסויים קליניים אלה ממצבים את ישראל ואת המחקר בנושא קנביס רפואי בכמה שלבים לפני כל העולם. 

נותנים לך קבוצת חולים ותוך חצי שנה אתה יכול לסיים פאזה שלישית .כל העולם אימץ את התקן הישראלי ולכן פה זו החממה הכי טובה לניסויים בקנביס ולפיתוח התרופה".

התוכנית- פיתוח מוצרים מוכווני מחלות

מה בעצם הייחוד שלכם מול החברות המתחרות?כולם נראים ונשמעים אותו הדבר.

"יש לנו 65% בעלות על שטח הגידול, אין לנו מקור חוץ שמקשה עלינו ובכך "ביטחנו" את עצמנו ואני יכול לשים על זה את ההון שלי בשקט.

יש לנו כבר הסכמים על מגדלים יש לנו חממות בחווה שנקראת `חוות עמית` , יש לנו רישיון ריבוי ואנו מתכננים לייבא זנים מיוחדים שאין בארץ עם IP משלנו, אנחנו אוטוטו עם מתקן GMP,גייסנו מנהל חווה- עומר ליאני,שהנו בעל ניסיון עשיר ושם עולמי".

אוקי, ומאיפה יבוא הכסף?

"הסיפור שלנו מתחלק לשני וקטורים –קצר וארוך.

בוקטור הארוך-טכנולוגיה של פיתוח מוצרים ייעודיים מוכווני טיפול במחלות.

אנו עובדים בשיתוף פעולה עם הטכניון, שיוכל לסייע לנו בסוג הזנים ומהילת הפורמולות כדי שנהיה מוכוונים על טיפול במחלות ספציפיות.

היתרון הנוסף שלנו הוא שאנו מתכננים להקים מעבדת בדיקות ומעבדת מו"פ בתוך המפעל שלנו, ככה שקל לי יותר לשחרר מוצרים וגם לפתח את מה שאני רוצה ללא תלות חיצונית.

לשם כך גייסתי את האנשים שלדעתי הכי מוכשרים בעולם לתחום-ד"ר שאול מוכתר, שעשה את הדוקטורט שלו על טיפות עיניים מבוססות קנביס לטיפול בגלוקאומה, ושהיה ב15 שנים האחרונות בכיר בחברת "טבע" שבחלק מהזמן היה מנכ"ל טבע ביפן ובדרום קוריאה.

גייסנו גם את ד"ר יעל חיון, שהיתה בעברה סגנית מנהלת בנק הדם בהדסה עין כרם ,הקימה וניהלה את אתר המו"פ  של לוגיק ביו ישראל ומכירה מצוין את תחום הקנביס.

בעזרת שני הדוקטורים וצוות החוקרים ,כיום החברה עובדת על מוצרים לפיתוח כאשר בהמשך נגיש אותם למשרד הבריאות לשם בקשה לתחילת מחקר.

כיום אנו מתרכזים בביסוס הפורמולות,כאשר התקשרנו עם בית החולים ברזילי לגבי קבוצות מחקר.

הוקטור השני לטווח הקצר, הנו לייצר ולמכור תפרחת בשמן. מוצרי המדף יהיו מבוססים על זנים שנפתח ונייבא עם פטנט ומותג משלנו".

"אנו במגעים עם שתי חברות פארמה בינלאומיות"

מתי אתם צפויים לסיים את בניית המפעל שלכם?

"המפעל כבר בבנייה, מאמין שעד סוף שנת 2018 המפעל יקבל תקן GMP ויחל לפעול".

יש הערכות שתוך 3-5 שנים ההיצע יעבור את הביקוש.אתם לא חוששים מכך?

"זה מונח יפה בכלכלה, אבל ההערכות הן לא משקפות מציאות והן רק הערכות בסופו של דבר. שוק התרופות ענק הינו שוק אין סופי .הפיתוחים של הצמח הזה רק בחיתוליו שכן זה צמח שמעולם לא חקרו ואם מצאת את ההרכב המנצח- המדע תמיד יעבור את ההיצע.".

מבחינת כמות הדונמים לגידול. דיווחתם על 24 דונם.נמוך מהמתחרות.

"אנו מגדלים בחממות באיזור גאוגרפי מצוין ליד נתיבות, יש לנו שטח בעל רישיונות עם אפשרות הרחבה ל- 75 דונם. נכון שדיווחנו על 24, כי כרגע זה מספיק לנו,אם יהיה לנו צורך להרחיב- נרחיב. אבל לא צריך,בטח שכרגע לא אושר ייצוא, אני לא מאלה שאוציא סתם הודעות לבורסה".

המחירים לגרם בדרום אפריקה זולים הרבה יותר מישראל.מדוע שירכשו דווקא מכם?

"הצמח הזה הוא לא מלפפון, הוא צמח רפואי, שצריך לפתח בסביבה רפואית. זה לא אופיום שמגדלים ואז עובר למעבדה. יש רמות לפיתוח, ויש משמעות גדולה לזנים ולאופי הגידול שהם עוברים, לאיכות המים, לאיכות הטיפול, ולסביבה שבה הוא גדל.עלויות הגידול שלנו גם לא יקרות,המחירים הסופיים יתבססו על איכות, טעמים, ומותג. צריך לזכור,אנו בסופו של דבר הולכים על מדיקל ופה יש משמעות גדולה לאיכות המוצר".

במה אתם עדיפים ממגדל בקנדה למשל?

"אנו בישראל מובילים בטכנולוגיה החקלאית,בטכנולוגיה לפיתוח תרופות הבאנו כוח אדם משמעותי, ובנוסף,בישראל יש הרבה שמש, שזה דבר מאד נצרך לקנביס,זה יתרון משמעותי בהוזלת הגידול.זה כמו בצבא- אנחנו מקבלים מהאמריקאים מטוס ומשפרים את ביצועיו ומוכרים לעולם בפי 2. ככה זה גם בתחום הזה".

רשמתם במצגת שאתם בתחילת מגעים על שיתוף פעולה עם חברות תרופות בינלאומיות. היכן זה עומד היום?

"אכן מדובר במגעים עם שתי חברות בסדר גודל בינלאומי ומוכר,ואנו דנים איתם על פיתוחים משותפים והוספת הקנביס הרפואי לפיתוח שלהם ואז לבצע פיתוח של מוצר משותף ועל אופן הביצוע. כאשר זה יהיה סגור- נודיע".

מדוע הם בעצם יחליטו אולי ללכת אתכם ולא עם חברה גדולה ומוכרת?

"יש לנו את כל הרישיונות,יהיה לנו מרכז מו"פ ומעבדת בדיקות, אנו עובדים בישראל בירת ניסויי הקנביס, חווה פרטית, מפעל בהקמה ויש לנו את האפשרות לייבא איזה זנים שנרצה, וההון האנושי שלנו הוא מצויין בתחום הזה,אנו מתקדמים הרבה יותר ביחס לשאר גם אם זה לא נראה עד עכשיו בהודעות לבורסה".

מה בנוגע לעסקאות הפצה בעולם?יש סיכוי שמשהו כזה ייצא לפועל כבר בשלב זה?

"אנחנו במגעים עם חברה ציבורית קנדית גדולה להסכם מכירה, נשלח אלינו  כבר הסכם הפצה חתום עם חברה קנדית אך אנחנו בוחנים אפשריות הפצה נוספות ולבסוף נחתום עם החברה הטובה ביותר במחיר הטוב ביותר.גם פה-כשיהיה מה להודיע-נודיע".

אנחנו לא רואים בנקים שמוכנים להיכנס כמשקיעים בהרפתקה הזו של הקנביס.

"אני לא מכיר בנק שנכנס כמשקיע בתחום.אבל אני מבחינתי רואה את עצמנו כחברה לגיטימית, אנחנו אוטוטו עם הצעות מחקר וחווה עומדת, אולי הבנקים לא מתעניינים אבל גופי השקעה מוסדיים מתעניינים".

מה אבני הדרך של החברה לשנה הקרובה?

"סיום בניית המפעל והחווה עד לסוף 2018,בתחילת 2019 תחילת מכירות,ברבעון השלישי של 2019 סיום של ניסויים קליניים ובחירת מוצרים יעודיים לייצור ".

אתה מדבר על תחילת מכירות כבר בתחילת שנת 2019. אין עדיין רישיונות ייצוא, אין לכם עדיין תרופה שפיתחתם, אז מאיפה?

"אנו במגעים עם רשת בתי מרקחת בארץ לשווק מוצרים שלנו, יש לנו כבר את האפשרות להפיץ בארץ ובקרוב גם בחו"ל, בניגוד לחברות אחרות שצריכות להתקשר עם חברות הפצה ולהעמיס את עלויות המוצר לצרכן הסופי".

היכן אתה רואה בדמיונך את החברה בעוד שלוש שנים?

"חברה עם פיתוח של שניים או שלושה מוצרים מכווני מחלה כאשר מוצרי החברה משווקים על המדפים בארץ ומחוצה לה".
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת