עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
isbursa@gmail.com
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
isbursa@gmail.com או שלח לנו וואטסאפ

בן אריה:בשוק המקומי יש לאן לצמוח

מנהל ההשקעות הראשי לשוק המקומי בפיוניר ניהול הון, שמואל בן אריה,בראיון מיוחד לישראל בורסה, על החברות החמות שלו, על הבורסה הישראלית, ועל הסקטורים המעניינים לשנה החדשה. (29-8-2018)
בן אריה:בשוק המקומי יש לאן לצמוח

עינב כהן

לראיון עם מנהל ההשקעות הראשי לשוק המקומי בפיוניר ניהול הון,  שמואל בן אריה, אנו מגיעים בתקופה שבה שוק ההון הישראלי מתעורר לחיים לאחר שכבר נראה שזה לעולם כבר לא ייקרה.

אבל בן אריה, לא בהכרח אופטימי על ההמשך, בשל רגולציה חונקת ומיסים: "בשביל שיהיה עתיד לשוק ההון המקומי, צריך שיהיה רצון טוב מצד המדינה לשפר אותו. ובעיניי, בעשור האחרון, עושים הכל כדי פשוט לרסק אותו, כאשר כל המהלכים של המדינה רק גורמים להעביר כסף למקומות אחרים.

קח לדוגמא אג"ח צמוד מדד.הקופון שישולם עליו יהיה 25% לעומת מס על דירה של 10%.למה?

ומה שהכי מרגיז הוא, כשמישהו מנסה לקום לעשות שינוי-זה מתמסמס מאד מהר. הרגולציה של הרשות לניירות ערך כל כך קפדנית ואגרסיבית שלא נראה בעתיד מנהלי תיקים קטנים, וחברות יעזבו את הבורסה.אם מישהו לא יתעורר פה המצב רק ילך וידרדר".

ובכל זאת,אנו רואים בימים האחרונים טיסה.

"המדד הראשי היה מעוות, סה"כ רוב המניות נראו טוב,והיו כמה מניות שהשפיעו לרעה,הפעם טבע והבנקים מושכים למעלה ומשפיעים על המדדים המובילים.

במדד היתר 60, עד פסח האחרון הוא היה מנופח ע"י קרנות גידור שעבדו עם מניות קטנות,מתי שהוא המכפילים לא היו הגיוניים והמניות נפלו וכעת חזרנו שוב למחירים נורמליים אז יש מי שאוסף לאור דוחות מדהימים בסך הכל של מרבית החברות".

ומה עם השוק האמריקאי?

"יקר. מכפיל 17 באס.אן.פי,אבל בסקטור הפיננסים למשל המכפיל זול יותר מהמכפיל בארץ".

עד מתי אתה רואה את הבורסה בארה"ב עולה?

"מה שקורה היום הפתיע את כולנו. כל העולם תחת איום קשה של מלחמת סחר, אבל האמריקאים יכולים לנהל את הכלכלה ולהיפגע הכי פחות, כאשר אצל כל השאר יכול להיות משבר, ולכן כולם הולכים לארה"ב.אבל יכול להיות שמלחמת הסחר תירגע- כסף ייצא מהשוק האמריקאי".

אירופה כאופציה?

"אירופה מבחינתי זה רק לנופש ולא להשקעות.לא תמצא יותר מידי חברות טכנולוגיה איכותיות שם,יש חברות תעשיתיות והן לא זולות ותוסיף לזה את מלחמת הסחר ובכלל תקבל בעיה".

נראה שסין אחרי הירידות האחרונות מהווה הזדמנות, לא?

"נכון שיש הזדמנויות,אבל רוב החברות נמצאות בשליטה של הרפובליקה הסינית ששולטת עליהן. להשקיע בחברות סיניות דרך השוק האמריקאי זה בעיניי לא הכי נכון.הם לא פתוחים ולא שקופים לשוק האמריקאי וכדאי להיחשף לשוק הזה דרך קרן של מנהל השקעות סיני שמכיר את החברות ומבקר באיזור".

המניות החמות של בן אריה

חברת פיוניר ניהול הון מספקת תכנון פיננסי הוליסטי ושירותי ניהול הון בהתאמה אישית, ללקוחות אמידים ולמשפחות עושר בארץ ובעולם.

פיוניר הוקמה בשנת 1986 ולה משרדי מטה בישראל ונציגויות באמריקה הלטינית, אירופה ודרום אפריקה. מנכ"לית החברה היא דפנה גונן ויו"ר החברה הינם מונטי הילקוביץ ועומר גלעין. בשנת 2016 זכתה פיוניר בפרס מנהלי ההון הטובים ביותר בישראל מטעם CFI.co.

בן אריה,תן לנו את המניות הישראליות המועדפות עליך לשנה העברית החדשה-תשע"ט.

"השנה אני פחות מחפש אפסייד ויותר מחפש חברות שיודעות לייצר 10% תשואה ודיבידנד ויש כמה חברות כאלה שאני רגוע לגביהן לשנה החדשה.

1.מניית כלל משקעות-מחזיקה בחברת יאפורה שהנה השנייה בישראל אחרי קוקה קולה,נסחרת במכפיל 7 בערך,אני לא רואה איך הם מאבדים נתח שוק, המוצרים שלה נתפסים יחסית עם פחות סוכר ולכן לטווח הבינוני אני צופה שתיתן לפחות 10% תשואה.

2.מניית ישראמקו- מחזיקה במאגר תמר, מכפיל נמוך מאד של 4.6. הדבר שצריך לשים אליו לב הוא שהחברה מחלקת דיבידנד גדול,אך מכיוון שאיננה משלמת מיסים הבנק מוריד מס אוטומטי על הדיבידנד של 30%  צריך לשים לב לזה ולקזז מול הפסדים בבורסה.

3.מניית בנק לאומי-היתה יותר אטרקטיבית במכפיל של פחות מ1 על ההון, אבל עדיין לאחר ההתייעלות נראית מצויין ועדיפה בעיניי מכל מניות הבנקים האחרים.

4.מניית פז נפט-עוגן בכל תיק. חברת בתי הזיקוק, עם מכפיל נמוך של 13 ודיבידנד גבוה של 7%, שיכולה להציף ערך אם תמכור את המפעל הלא רווחי באשדוד.

5.מניית פוקס-אם הסיפור של הראל ויזל יתברר כעורבא פרח, יש פה פוטנציאל גדול כי למרות האיום של האי קומרס והמתחרים שהגיעו מחו"ל, ויזל זיהה ופעל בזמן ע"י רכישות של מותגים והצליח להתמודד בצורה מדהימה עם החברות שבחוץ.

6.דנאל כ"א-חברת שעובדת בתחום הסיעוד ושולטת בתחום. קרה להם לאחרונה אירוע רגולטורי, שבעקבותיו המנייה ירדה בחדות,אבל היה שם אובר שוטינג, תחום הסיעוד לא ייעלם ומדובר בחברה חזקה וסופר מעניינצ.

7.מניית אלביט מערכות-בסופו של דבר צריך להבין שמדובר בחברה של פרוייקטים. טראמפ נתן כסף גדול מארה"ב עבור רכישות להתחמשות של צה"ל, אבל לא רבים שמו לב,שהוא התנה את זה ברכישת ציוד מארה"ב בלבד. מדובר במכה אנושה לתעשייה האווירית ולרפאל שלא יכניסו להם פרוייקטים.

למזלה של אלביט מערכות, יש להם משרד בארה"ב,כך שהם נחשבים "אמריקאיים" ופרוייקטים יכנסו אליהם ולזה תוסיף גם את רכישת תע"ש שמחזקת אותם עוד יותר".

8.מניית אבן קיסר-החברה בנקודה מדהימה. יש לה מוצר חדש של בטון מוחלק שעשוי להקפיץ את המכירות שכן בהרבה בתים רוצים את זה".

יש מנייה שאתה עוקב אחריה להמשך השנה?

"כן. אחרי ארקו החזקות.מה שהבעלים אריק קוטלר עשה שם הוא מדהים, הוא יודע לייעל את תחנות הדלק ומשביח אותם. העובדה שלא לקח את כולם תחת מיתוג אחד מוכיח שהוא רוצה למכור את העסק ולעשות אקזיט.האג"ח להמרה היה בזמנו עסקה מדהימה, כעת צריך לעקוב אחרי ההתפתחויות,אם הייתי רוצה להיות בידיים של מישהו-זה בידיים של אריק".

סקטור מנופח-קמעונאות. זול-גז ונפט

שמואל, אשמח לדעת מה אתה חושב שעומד לקרות בשנה החדשה מבחינה כלכלית.

"ברמה הגלובלית, בארה"ב חוזים האטה לקראת סוף 2019, ולדעתי זה יביא לירידה קל בבורסה, אבל מה שהיה בשנתיים האחרונות בבורסה לא יחזור. אני לא רואה כבר צמיחה חזקה ותשואה בנסד"ק של בין ירידה של 5 אחוז לעלייה של 5 אחוז.

בשוק המקומי, יש לאן לצמוח, יש בשוק חברות במכפיל 8 שיודעות לייצר כסף ובכלל יש לא מעט חברות במחירים נוחים,כך שאם נראה האטה בשוק האמריקאי-אני מעריך שזה לא ישפיע חזק על השוק המקומי.

נתוני הצמיחה היו חזקים פה בעיקר בגלל הכסף הזול והנגיד החדש יתחיל להעלות ריבית ואז נראה האטה בצמיחה שתעמוד להערכתי בין 3-3.5 ולא ברמות 4 כפי שהיינו רגילים.

אבל כפי שאתה רואה, שוק ההון לא מותאים פה לצמיחה במדינה ויש חברות אינדיווידואליות מעניינות מאד ולכן אני אופטימי".

איזה סקטור בישראל מנופח ואיזה זול לדעתך?

הסקטור המנופח הנו הקמעונאות. היכולת שלהם לייצר תשואה קדימה נמוכה מאד והייתי נזהר ממניות כמו שופרסל רמי לוי וויקטורי.

הסקטור הזול הנו הגז והנפט שנסחרות במכפילים נמוכים בקיצוניות.כדאי לשים לב לרציו יהש שעשויה להודיע על הפעלת מאגר לוויתן".

 

לפיוניר אין עניין אישי ביחס לאמור בכתבה. האמור אינו מהווה תחליף לשיווק ו/או ניהול השקעות אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

 

 

מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת