בורסה

"היום שבו הבורסה תתמוטט" /עינב כהן

שוק ההון בישראל פורץ שיאים, כל שווקי העולם רואים ירוק. ואני דווקא הולך לדבר על נושא לא הכי פופולארי- היום שבו השווקים יתמוטטו.

"תיאורית הברבור השחור" שגובשה ע"י הפילוסוף וסוחר ניירות הערך נאסים טאלב מדברת על מצב אפשרי להפתעה רעה שתשפיע על שווקי ההון- "הברבור השחור" מייצג אירוע יוצא דופן, בלתי אפשרי, בעל השפעה גדולה שלא ניתן לצפייה מראש, אך מבחינה היסטורית יש לצפות שאירועים מעין אלה יתרחשו אחת לכמה זמן.

הכוונה היא שאנו "מתרגלים" לראות ברבורים לבנים, והופ-שצץ פתאום ברבור שחור, השווקים מתרסקים וכולם בהלם, ואז כפטריות אחרי הגשם צצים מיני מומחים שמסבירים מדוע זה קרה. למרות שלפני הופעתו של הברבור השחור היו מעטים אם בכלל שצפו את המציאות הקרבה.

כאשר אני מנסה להצביע על הופעות "ברבור שחור" בכלכלה הישראלית, בשנים האחרונות עולות לי כמה תמונות :

1.אשפוזו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון-הפילה בחדות את השווקים. מניות ירדו בין 7-20 אחוז ביום אחד. משקיעי שוק ההון ישבו מול המסכים ותפסו את הראש. לא היה מי שיקנה מהם סחורה. ומי שבחר לצאת מהמניות באותו היום- איבד לא מעט כסף.

2.מלחמת לבנון השנייה- פתיחת המלחמה גררה משבר קשה בשוק ההון בישראל.עם ירידות חדות של כ-10 אחוז בשלושה ימים. המשקיעים ראו רק חושך בעיניים ומכרו מכל הבא ליד.

3.המשבר הכלכלי 2008- המכה הקשה ביותר  לשווקי ההון בכל העולם בעשור האחרון.השוק ירד בכ-50% ותקווה לא נראתה באופק. דיברו על עשור אבוד, ש"נגמר הסיפור" וכלכלות אירופה וארה"ב בדרך לפשיטת רגל. בנקים נסגרו, עסקים התמוטטו. והשקעות- אבדו.
אז מה הלאה?מהם "הברבורים השחורים" שיכולים לצוץ ולפרק את שוק ההון בישראל לרסיסים-

1.בטחוני: התקפת אירן. כישלון במבצע יכול לגרום להתפרקות הבורסה,או התחממות גזרה כל שהיא עד לכדי מלחמה חלילה.

2.פוליטי: ראש הממשלה ממשיך את ההקפאה וממשלתו מופלת ע"י גורמים ימניים. דבר שיכול לקרות וללא ספק יפיל את הבורסה שמאד אוהבת את מדיניותו הכלכלית של נתניהו.

3.אנרגיה: קידוחי האנרגיה בשטח "לויתן" יתגלו כלא מוצלחים. דבר שיפיל קשות את מניות הגז יחד עם כל השוק.

4.אסון טבע- לא עלינו.

5.הידרדרות האבטלה בארה"ב ובאירופה.

6. עוד מיני דברים שמתוקף היותם "ברבור שחור" בין "ברבורים לבנים" איני יכול לדמיין כלל.
אז מה עושים מפה?לא משקיעים בבורסה?
זהו שלא. למרות כל המשברים שעברנו שוק ההון בטווח הארוך פורץ שיאים חדשים שוב ושוב ושואף מעלה.הזיכרון האנושי קצר ומדינת ישראל אוהבת להשקיע בבורסה.
לדעתי מה שצריך לעשות זה לשמור על כמה כללים שיעזרו לנו בעת הופעתו של "ברבור שחור":

1."ביטוח לתיק"- הביטוח יכול לבוא בצורה של אופציות פוט להגנה במקרה של קטסטרופה. אמנם אפשר להפסיד את "הביטוח" הזה מידי חודש, אך הסכום אמור להיות קטן יחסית ונותן שקט נפשי מפני ירידות חדות אפשריות במקרה קיצון.

2.השקעות בטוחות וכבדות ברוב הכסף- השקעות בניירות ערך, קרנות נאמנות או תעודות סל שלא יתפרקו במקרה קיצון, ועם זאת השקעה קטנה במניות יותר ספקולטיביות יכולות לתת את הפיתרון .


לייעוץ ללא התחייבות
מלאו את הפרטים או חייגו
050-7560642